Technologia lakierowania UV tworzyw sztucznych zajmuje mało miejsca oraz pozwala zaoszczędzić czas i energię
Przed dwoma laty w fabryce Bosch und Siemens Hausgeräte (BSH) w Bad Neustadt uruchomiono instalację lakierniczą z lakierem UV bądź Hydro-UV. Wymaga ona niewiele miejsca i pozwala na znaczne oszczędności dzięki niewielkiemu zużyciu energii. Doświadczenia pokazały jednak, że istnieje jeszcze wiele możliwości, aby usprawnić tę technologię w przyszłości.
Wyraźny trend ku lakierowanym obudowom do odkurzaczy doprowadził w firmie BSH do zwiększenia nakładów na planowanie oraz sterowanie produkcją. Wzrosły także koszty składowania elementów z tworzyw sztucznych przed i po lakierowaniu. Gospodarka opakowaniami do transportu okazała się przy tym uciążliwa i kosztowna a koszty transportu do oraz od zewnętrznego lakiernika wysokie.
Fot. źródło: Bosch und Siemens Hausgeräte
Co jest wyjątkowego w nowej instalacji lakierniczej UV?
- W odróżnieniu od tradycyjnego lakieru, powłoka po nałożeniu wodorozcieńczalnego lakieru UV (Hydro-UV) wysycha w krótkim czasie (8-10 min). Używane jest do tego suche powietrze o temperaturze ok. 30°C. Potem następuje utwardzanie pod wpływem promieniowania UV. Szybkie suszenie redukuje ilość elementów wybrakowanych, gdyż do polakierowanych wyrobów nie przykleja się żadna cząsteczka pyłu (kurzu).
- Ponieważ w linii obrabianych jest jednocześnie nie więcej niż 40 elementów, daje to możliwość szybkiego rozpoznawania błędów oraz wpływa na skrócenie czasu przygotowawczo-zakończeniowego. Takt pracy odpowiada cyklowi formowania wtryskowego elementu z tworzywa sztucznego. Dzięki temu możliwa jest znacząca optymalizacja przepływu materiału.
Obecnie w instalacji stosowane są jedynie lakiery Hydro-UV do otrzymywania kolorowych powierzchni, przeważnie z efektem metalicznym. Istnieje jednak możliwość lakierowania na wysoki połysk lakierem 100% UV przy pomocy drugiego robota lakierniczego w instalacji.
Zalety instalacji
Decyzja za wprowadzeniem instalacji lakierniczej UV, a przeciwko konwencjonalnej linii lakierniczej zapadła w BSH z kilku powodów. Wśród argumentów wyróżnić należy:
- Niewielkie zapotrzebowanie powierzchni
- Bardzo szybkie schnięcie powłoki oraz dalsza obróbka lakierowanych części
Komentarze (0)