• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 5 z 6


    Zbędne ruchy

    Kolejnym marnotrawstwem są ruchy pracowników nieprzyczyniające się bezpośrednio do dodania wartości w procesie produkcyjnym. Ten rodzaj mudy pojawia się w momencie, gdy operator procesu porusza się częściej i na większe odległości niż jest to konieczne, jak również wówczas, gdy jego działania wymagają większego wysiłku, np. podnoszenie i przenoszenie ciężkich przedmiotów. Zbędne ruchy pochłaniają czas, utrudniają proces produkcyjny, a także zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy pracy. Niepotrzebne ruchy mogą być efektem złego przeszkolenia pracowników, złej organizacji, nieergonomicznego miejsca pracy oraz nieporządku na stanowisku.


    Oczekiwanie

    Oczekiwanie aż jeden proces zostanie zakończony i można będzie przejść do kolejnego, oczekiwanie na materiał czy narzędzia to kolejne marnotrawstwo, które najłatwiej wykryć, ponieważ pojawia się wtedy, gdy ręce pracownika są bezczynne. Powodem oczekiwania jest sytuacja, kiedy praca operatora zostaje przerwana na skutek jego złego przeszkolenia i nieodpowiednich kwalifikacji, niezbalansowania linii produkcyjnej, brak niezbędnych części, awaria maszyny. Oczekiwanie to wąskie gardło w procesie produkcyjnym a jego efektem są problemy z przepływem procesu, długi czas cyklu, niedotrzymanie terminów dostaw itp.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Niewłaściwe metody wytwarzania

    Przyczyną nadmiernego przetwarzania są nieadekwatne projekty bądź technologie. Jeśli maszyna działa zbyt długo, następuje jej szybsze zużycie i wzrasta awaryjność. Problem pojawia się również, gdy operatorzy angażują się w dużo większym stopniu niż jest to wymagane. Muda ta może być powodowana nieodpowiednią synchronizacją procesów oraz czynności wykonywanych w obrębie tego procesu. Straty przetwarzania mogą zostać wyeliminowane np. poprzez łączenie kilku operacji.


    Podstawowym narzędziem Lean Management do wyszukiwania marnotrawstwa jest VSM, czyli mapowanie strumienia wartości. Jest to połączenie, w postaci mapy, dwóch czynników: graficznego przedstawienia przepływu procesu (zobrazowanie stanowiska wraz podstawowymi informacjami) oraz części obrazującej przepływ informacji (harmonogram produkcyjny, zamówienia od klientów, terminy dostawców). Takie połączenie obrazuje ile czasu poświęcone jest na bezpośrednią produkcję (dodawanie wartości), a ile czasu materiał czeka na przetworzenie (w magazynie, między stanowiskami itp.). Znalezienie marnotrawstwa w procesie skutkuje stworzeniem mapy stanu przyszłego, która zakłada eliminację strat poprzez wdrożenie odpowiednich narzędzi Lean Management.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...