- danymi NDS i NDSCh, o ile zostały ustalone
- zestawieniem efektów działań zapobiegawczych
- opisem warunków pracy podczas stosowania czynników chemicznych z uwzględnieniem ilości tych czynników
W przypadku, gdy technologia robót powoduje narażanie na kilka czynników chemicznych, ocena ryzyka zawodowego powinna obejmować wszystkie z nich w postaci łącznej. Także - gdy roboty charakteryzują się zmiennością zagrożeń - oceny powinny uwzględniać poszczególne etapy ich przeprowadzania i ten aspekt był już omówiony na łamach "Lakiernictwa Przemysłowego".[10]
Względy formalne wymagają, by ocena ryzyka zawodowego sporządzana przy zagrożeniach chemicznych miała postać pisemną, była udostępniana lekarzom sprawującym opiekę zdrowotną nad pracownikami oraz - co ważne - by była ona aktualizowana przy zaistnieniu zmian w składzie chemikaliów, metod ich stosowania oraz w wiedzy medycznej dotyczącej ich oddziaływania na organizm ludzki.
- prawdopodobieństwo i czas występowania atmosfery wybuchowej
- prawdopodobieństwo wystąpienia oraz uaktywnienia się źródeł zapłonu, w tym wyładowań elektrostatycznych
- eksploatowane instalacje, używane substancje i ich mieszaniny oraz procesy zachodzące z ich udziałem
- rozmiary przewidywanych skutków wybuchu, przy czym w odniesieniu do bezpośredniego terenu robót oraz miejsc z nim połączonych. Na podstawie wyników oceny w miejscach potencjalnie zagrożonych wybuchem pracodawca musi zapewnić bezpieczeństwo przez zastosowanie adekwatnych środków ochronnych oraz wprowadzenie nadzoru nad ich stosowaniem.
Jarosław Święcki
Komentarze (1)