• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(78)/2012

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  05.07.2016, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 5 z 9


    Zalety procesu obróbki ścierniwami plastikowymi

    - bezpieczny dla podłoża (delikatnie lub wcale nie chropowaci i nie usuwa podłoża)

    - efektywnie i tanio usuwa farby ciekłe i proszkowe oraz oczyszcza powierzchnie

    - wydajny i łatwy w użyciu

    - nietoksyczny, bezpieczny dla środowiska

    - nie zawiera lotnych związków organicznych

    - trwały (recykling do 95%)

    - chemicznie obojętny, dzięki temu nie jest szkodliwy dla zdrowia i środowiska

    - ścierniwa plastikowe z antystatycznym dodatkiem nie są przyczepne do podłoża (zatwierdzone są przez przemysł lotniczy, wojskowy i farmaceutyczny).


    Korzyści wynikające ze ścierniw plastikowych


    System PMB oferuje znaczne korzyści ekonomiczne. Redukuje do 90% pracochłonność, (czas pracy, jak i liczbę przestojów). Korzystanie z PMB zmniejsza także obszary maskowania wymagane przed chemicznym usuwaniem farb lub tradycyjnym piaskowaniem.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Korzyści dla środowiska

    W przeciwieństwie do preparatów chemicznych, wytwarza mniej niebezpiecznych odpadów niż tradycyjne ścierniwa, co spełnia wymagania redukcji odpadów. Zużywa się również mniej wody i energii elektrycznej niż przy operacjach chemicznych.


    Bezpieczeństwo i zdrowie

    Jak w przypadku każdego ścierniwa, pył jest głównym niebezpieczeństwem i problemem zdrowotnym. Środki ostrożności powinny być podjęte w celu zapewnienia niewdychania pyłów przez pracowników. Dodatkowe środki ochronne powinny zostać podjęte w przypadku usuwania powłok zawierających ołów, chromiany i związki kadmu, mogące podrażniać drogi oddechowe oraz uznane jako toksyczne lub rakotwórcze. Długotrwałe narażenie na pył może źle wpływać na oddychanie i ośrodkowy układ nerwowy. Operatorzy muszą nosić maski z ciągłym przewietrzaniem zgodnie z wymogami BHP. Należy też zapoznać lekarza przemysłowego z kartami charakterystyki PMB przed wdrożeniem tej technologii. Same ścierniwo nie ma określonego NDS, pył może spowodować podrażnienie, wymagane jest wentylowanie pomieszczenia (wybuchowość pyłów). Ścierniwa plastikowe nie reagują z powierzchnią obrabianą i nie są toksyczne. Podrażnione oczy należy przepłukać wodą. Nie wolno stosować strumienia wody pod ciśnieniem w przypadku pożaru.


    Zagrożenie wybuchem

    Zawracane ścierniwo o wielkości w przedziale od 12-80 (1700-180 ?m) nie wybuchnie, natomiast w filtrze workowym może wybuchnąć. Cząstki farby nie wpływają na wybuchowość pyłu ścierniwa plastikowego. Największy rozmiar cząstek, które wybuchły to 420 ?m przy stężeniu 200 g/m3. Natomiast najmniejszy rozmiar cząstek, które wybuchły to 77 ?m przy stężeniu 45 g/m3. Największy potencjał wybuchu pyłu jest w pomieszczeniu zamkniętym (kabina, komora). Tylko ścierniwa o średnicy większej niż maksymalna średnica wybuchowa mogą być zawracane do zbiornika magazynowego (powyżej 420 ?m). Stężenie pyłu we wszystkich regionach układu powinno być niskie jak to tylko możliwe, zwłaszcza w rejonach zawierających drobne pyły. Należy mierzyć stężenie wybuchowe dla każdego ścierniwa i nie przekraczać go. Utrzymać trzeba stężenie drobnego ścierniwa na jak najniższym poziomie w cyklonie i separatorze zanieczyszczeń z systemem sit wibrujących. W zbiornikach magazynowych ścierniwa i pyłu może być tylko minimalna ilość przechowywanego materiału. Filtry workowe nie są najbezpieczniejsze. Dlatego filtry workowe pulsacyjne powinny znajdować się na zewnątrz obiektu zamkniętego i powinny być chronione otworami bezpieczeństwa przeciwwybuchowego. Uwaga! Szczególną ostrożność należy podejmować podczas obróbki tytanu, który znany jest z iskrzenia podczas piaskowania różnymi typami ścierniw. Aby zapobiec eksplozji w kabinie lub komorze, stężenie pyłu rozbitego ścierniwa musi być ograniczone do najniższego poziomu poprzez zapewnienie, że wielkość cząstek ścierniwa nie zawiera cząstek mniejszych niż 125 ?m. Tylko dobrze uziemione urządzenia i wentylowanie pomieszczenia lub kabiny może temu zapobiec.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...