• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Mycie ultradźwiękami - proces o wielu zastosowaniach


    Czy to w technice medycznej, czy w przemyśle motoryzacyjnym, hydraulice lub innych dziedzinach - wszędzie tam, gdzie celem jest usunięcie zanieczyszczeń z podzespołów, asem w rękawie jest mycie ultradźwiękami. Jego atutem jest to, że pozwala na precyzyjne dostosowanie fal dźwiękowych do detalu, który ma zostać umyty, a także do realizowanego konkretnego zadania związanego z myciem oraz na skrócenie czasu obsługi i zmniejszenie zużycia środków chemicznych.



    1350skuteczne1_001.jpg

    Ultradźwięki pozwalają optymalizować wyniki osiągane w systemie, który jest przeznaczony do czyszczenia przy użyciu rozpuszczalników i roztworów wodnych. Fot. EMO


    Ultradźwięki wykorzystywane są w procesie czyszczenia już od prawie stu lat i rozprzestrzeniły się w szerszym zakresie zastosowań produkcyjnych bardziej niż jakakolwiek inna technologia czyszczenia. Wynika to z natury tego procesu - umożliwia on skuteczne, łagodne i szybkie usuwanie cząstek zanieczyszczeń, takich jak drobne ziarna, odpryski i pył oraz całych warstw powierzchniowych pozostawionych przez oleje, emulsje i podobne czynniki zewnętrzne. I może być ono wykorzystywane nawet w odniesieniu do części o skomplikowanych kształtach i z trudno dostępnymi miejscami, takimi jak otwory nieprzelotowe, szczeliny i podcięcia. Jednocześnie natężenie fali dźwiękowej pozwala ograniczyć stosowanie środków czyszczących.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Czas czyszczenia skrócony nawet o 90%

    Fale dźwiękowe są wytwarzane przez generator, który przetwarza normalną częstotliwość zasilania z 50-60 Hz na drgania o wysokiej częstotliwości. Drgania elektromagnetyczne następnie przekształcane są przez przetwornik dźwięku na wibracje mechaniczne o tej samej częstotliwości, które z kolei przekazywane są do kąpieli w płynie płuczącym. Wewnątrz płuczki powstaje efekt fizyczny zwany kawitacją ultradźwiękową. Wysoka częstotliwość fal ciśnieniowych w fazie rozprężania się fali ultradźwiękowej powoduje pęknięcia w płynie płuczącym, tworząc miliony mikroskopijnych pęcherzyków. W fazie sprężania, która następuje potem, te właśnie pęcherzyki kawitacyjne stają się niestabilne i implodują, wytwarzając wysokie ciśnienie hydrauliczne ze znacznej gęstości energią, co wywołuje przepływ cieczy wokół pęcherzyków powietrza w płuczce ultradźwiękowej. Kiedy te mikrostrumienie stykają się z zabrudzoną powierzchnią, wykrywają wszelkie zanieczyszczenia i usuwają je. System oscylatora jest dostępny wraz z prętem regulującym, zanurzeniowym przetwornikiem poziomu oraz płytowym przetwornikiem ciśnienia a także urządzeniami ultradźwiękowymi, które współpracują z poszczególnymi elementami.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...