• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4
    Lotne Związki Organiczne (LZO) stanowią jedną z najważniejszych grup zanieczyszczeń powietrza. Są one nie tylko prekursorami powstawania utleniaczy fotochemicznych, ale znane są również jako kancerogenne. Przemysłowa emisja LZO jest przedmiotem coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony środowiska. Spośród wielu technik eliminacji LZO, które są dostępne do oczyszczania zanieczyszczonych strumieni powietrza, biologiczne metody zyskują coraz większe zainteresowanie, ponieważ są oparte na naturalnej zdolności mikroorganizmów do rozkładu tych zanieczyszczeń.

    Zastosowanie innowacyjnej technologii biooczyszczania powietrza z LZO



    Biodegradacja LZO w kompaktowych bioreaktorach trójfazowych może być zastosowana do ograniczenia emisji LZO dla szerokiej gałęzi przemysłu, w tym przemysłu lakierniczego. Ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w porównaniu z innymi metodami redukcji, biodegradacja lotnych związków organicznych w kompaktowych reaktorach trójfazowych często stanowi ekonomicznie atrakcyjne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadkach, w których przepływy oczyszczanego gazu są wysokie, a stężenie LZO jest niskie. Dodatkowo, biodegradacja nie przesuwa problemu zanieczyszczenia środowiska do innego przedziału środowiskowego (z fazy gazowej w ciało stałe, ciało stałe do wody itp.). Co więcej, nie ma emisji wtórnej, która występuje w przypadku spalania, technik adsorpcyjnych i chemicznego oczyszczania. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić działanie i zalety innowacyjnych kompaktowych bioreaktorów trójfazowych do biooczyszczania powietrza z lotnych związków organicznych.


    1496skutecznie_001.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Rys. 1. Obszary zastosowania różnych technologii używanych do oczyszczania powietrza z LZO.


    Produkt - informacje wstępne

    Wykorzystanie innowacyjnej na skalę europejską technologii opartej na procesach bioeliminacji naturalnie występujących w przyrodzie pozwala uzyskać konwersję zanieczyszczeń sięgającą 99%, pozwalając spełnić wymogi Dyrektywy 1999/13/WE, jednocześnie nie "przesuwając" zanieczyszczeń w inny obszar środowiska, co stawia ten produkt na znacznie lepszej pozycji w stosunku do klasycznych metod: dopalania, absorbcji czy adsorbcji. Główną zaletą tego rozwiązania jest jednak jego ekonomiczność. Prowadzenie procesów w temperaturze ok. 30°C i przy ciśnieniu atmosferycznym powoduje kilkunastokrotne obniżenie kosztów eksploatacyjnych w stosunku do metod klasycznych. Nie bez znaczenia jest również brak zagrożeń wybuchem, jak i długi, niemal bezobsługowy okres eksploatacji instalacji.


    Przedstawienie metod utylizacji odorów, H2S i LZO emitowanych do powietrza

    Wyczerpujące omówienie w niniejszej pracy każdej metody eliminacji odorów, H2S czy LZO emitowanych do powietrza nie jest możliwe. W związku z tym ograniczono się jedynie do ogólnego przedstawienia oraz porównania metod wykorzystywanych do eliminacji odorów oraz LZO.

    Porównanie różnych technik BAT (Best Available Technology) dla ograniczania emisji gazów odpadowych przedstawiono w tabeli 1.

    Ogólny zakres zastosowania poszczególnych technologii używanych do oczyszczania gazów z LZO, w zależności od stężenia emitowanego LZO do atmosfery, przedstawiono na rys. 1. Jak widać, biofiltrację charakteryzuje możliwość jej zastosowania w szerokim zakresie stężeń. Co więcej, jest ona przydatna szczególnie w tych przypadkach, gdy emitowane są duże objętości gazów, które mają niską temperaturę i niezbyt wysokie wartości stężenia zanieczyszczeń LZO (<1g/m3).

    Tagi: LZO, VOC, Ekoinwentyka,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...