• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(90)/2014

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.07.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 4 z 5

    - standaryzację funkcji, która sprowadza się do działań obejmujących ujednolicenie parametrów maszyny lub urządzenia oraz ujednolicenie narzędzi,

    - zaawansowane przygotowanie do przezbrojenia,

    - pośrednie przyrządy mocujące,

    - szczegółowe instrukcje przezbrojeń zawierające zdjęcia poszczególnych etapów przezbrojenia, parametry ustawcze, niezbędne przyrządy itd.


    ETAP 3 - usprawnianie procesu przezbrojenia

    Jest to ostatni etap i polega na podjęciu działań mających na celu jak największe skrócenie czasu trwania operacji wewnętrznych, których nie udało się wyeliminować w etapie pierwszym oraz zamienić na operację zewnętrzną w etapie drugim. Etap ten przyczynia się do 10% redukcji czasu przezbrojenia w stosunku do stanu wyjściowego. Etap ten daje najmniejsze skrócenie czasu przezbrojenia i najczęściej wymaga znaczących nakładów finansowych, oferuje jednak cenne narzędzia i rozwiązania mogące przyczynić się do uproszczenia procesu przezbrajania.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Do narzędzi stosowanych w tym etapie zalicza się:

    - Eliminację regulacji. Zaliczyć tu można stosowanie numerycznych skal czy też stosowanie szablonów do ustawień tak, aby wszystkie ustawienia i regulacje wykonywane były poza maszyną i jeszcze w trakcie jej pracy.

    - Zaciski mocujące, stosowane zamiast tradycyjnych połączeń śrubowych. Wśród zalet takiej zamiany wymienić można konieczność używania kluczy do śrub, możliwość łatwego uszkodzenia złącza czy też długi czas dokręcania i odkręcania śruby.

    - Odpowiednie magazynowanie i zarządzanie narzędziami, czyli właściwe ich składowanie w takiej odległości, aby czas przeznaczony na ich transport nie miał znaczącego wpływu na czas przeprowadzanych operacji wewnętrznych, jak również zastosowanie właściwej i jednoznaczniej identyfikacji narzędzi dzięki zastosowaniu odpowiednich symboli, np. kolorami.

    - Operacje równoległe. Niektóre maszyny czy urządzenia często wymagają wykonania operacji przygotowawczych z różnych stron maszyny i związane jest z koniecznością wykonania operacji z różnych stron maszyny, co pociąga za sobą konieczność pokonania znacznych odległości, czyli zbędne kroki. Równoległa realizacja wybranych czynności przez dodatkowego operatora przynosi znaczne skrócenie czasu.

    - Mechanizację. Mechanizacja czynności wykonywanych podczas przezbrojenia powinna być zrealizowana po stwierdzeniu, że wszystkie operacje zostały już znacząco uproszczone poprzez zastosowanie poprzednich kroków wdrażania SMED oraz proponowane rozwiązania mechaniczne oznaczają faktyczne oszczędności, ponieważ nie powoduje ona już tak znaczącego skrócenia czasu.

    Tagi: SMED,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...