• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(91)/2014

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Budownictwo

    ponad rok temu  01.09.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2

    - miejsce połączenia to miejsce mikropęknięć, które są nieuniknione tam, gdzie występują dwa materiały o zupełnie innej kurczliwości termicznej. Takie mikropęknięcia są z reguły penetrowane przez wilgoć, mają też zdolności utrzymywania wilgoci nawet przez dłuższy czas;

    - na styku stali z betonem dzięki wspomnianym mikropęknięciom, choć nie tylko, gromadzi się również brud, który zatrzymuje jeszcze większe ilości wilgoci, ponadto nie jest obojętny chemicznie, przez co sprzyja korozji.


    1522spojenia_004.jpg

    Tabela 1. Potencjał elektrochemiczny metali.


    Jak więc poprawnie zabezpieczać takie połączenia? Norma PN-EN ISO 12944-3 zaleca przede wszystkim wykonanie połączenia o odpowiednim kształcie, a ponadto zabezpieczenie elementu stalowego powłokami malarskimi na co najmniej 5 cm w głąb w miejscu zatopienia w betonie (rys. 2). Warto zadbać o zastosowanie do takiego zabezpieczenia dobrych farb epoksydowych lub epoksydowo-bitumicznych.


    1522spojenia_005.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot. 3. Stal koroduje najsilniej blisko miejsca styku z betonem.


    1522spojenia_006.jpg

    Fot. 4. Kolumny egipskie "odrywano" od skały macierzystej przy pomocy pęczniejącego drewna.


    Ostatnim zagadnieniem, które chciałem poruszyć jest połączenie betonu z drewnem. Połączenia takie są obecnie rzadko stosowane, może się zdarzyć przy budowie drewnianych pomostów na nabrzeżach zbiorników wodnych i przy budowie, znów modnego, pruskiego muru. Aby nie doszło do uszkodzeń betonu, należy zadbać o stabilne warunki wilgotnościowe w drewnie. Beton, którym zalano suche drewno, jeżeli drewno napęcznieje, ulegnie rozerwaniu. To zjawisko wykorzystywano w starożytnym Egipcie do kruszenia skał (fot. 4).

    Dobra impregnacja drewna jest nie lada sztuką, ale to już temat na osobny artykuł.


    1522spojenia_007.jpg

    Rys. 2. Łączenie stali z betonem.


    Łączenie różnych materiałów zwiększa z reguły ryzyko korozji. Dbałość o połączenia różnych metali i metali z innymi materiałami wymaga szczególnej troski. Celem tego artykułu było nie tyle zaproponowanie gotowych rozwiązań, co zwrócenie uwagi czytelnika na wagę problemu.


    Michał Jaczewski

    Tagi: antykorozja,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...