• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 17 minut

    Strona 8 z 8


    Na co należy zwracać uwagę przy ocenie sprzętu do zakupu?

    a) - Możliwość wszechstronnego stosowania ścierniw, to jest czy system obsługuje zarówno miękkie, jak i twarde ścierniwa?

    b) - Opcje metody - czy można wykonywać obróbkę strumieniową suchą i mokrą?

    c) - Łatwy w obsłudze - jeśli występuje rozruch, jak długo będzie on trwał?

    d) - Łatwość przygotowania obsługi - jak długo trwa szkolenie kogoś do obsługi urządzenia bezpiecznego i skutecznego?

    e) - Obsługa klienta - jakie szkolenia są oferowane? Jakiego rodzaju obsługi po sprzedaży można się spodziewać?

    f) - Części - jak drogie są części eksploatacyjne?

    g) - Dostosowanie - jaki wybór wyposażenia jest oferowany i czy producent dostosowuje system do moich konkretnych potrzeb [7]?


    Porady praktyczne

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest wybór odpowiedniego ścierniwa sodowego do swojej pracy. Wszystkie ścierniwa sodowe muszą zawierać określony rozmiar, kształt i rodzaj krystalicznej struktury, jak i przeznaczenie. Ścierniwo sodowe od różnych producentów może mieć różne zastosowanie. Do usuwania farby jest kilka dobrych rodzajów materiałów sody na rynku, takich jak ARMEX przepływ XL, ARMEX konserwacja XL, Soda 260, Maintenance Plus. Wszystkie dobre oczyszczarki do sody mają regulowane ciśnienie, które jest używane do ustawienia optymalnych parametrów. Do twardych powierzchni i usuwania rdzy konieczne jest ciśnienie w zakresie od 80 do 100 psi (5,5 do 6,89 barów). Wyższe ciśnienie powoduje większe zużycie ścierniwa na minutę. Istnieje poza tym punkt malejących wzrostów wydajności przy zbyt wysokich ciśnieniach. Wystarczy znaleźć optymalne ciśnienie do konkretnego zadania. Na przykład, przy renowacji samochodu farba jest dobrze usuwana przy 6,3 bara. Jeśli zwiększy się ciśnienie do 7,9 bara, można zwiększyć wydajność o 5%, ale jednocześnie zwiększa się zużycie sody o 20%. Należy pamiętać, że ścierniwa sodowe nie mogą być ponownie wykorzystane. Na miękkich powierzchniach, takich jak drewno lub włókno szklane, aby uniknąć uszkodzenia materiału, najlepiej rozpocząć obróbkę pod niskim ciśnieniem, powiedzmy 40 psi (2,7 bara) i powoli zwiększać ciśnienie po 0,7 bara, aż zacznie się usuwać lakiery, nie uszkadzając podłoża. Usuwanie lakieru z dna łodzi z włókna szklanego - przy 2,8 bara prawie nic się nie dzieje, można więc zwiększyć ciśnienie do 3,5 bara, a lakier jest usuwany trochę lepiej. Jak zwiększy się ciśnienie po 0,7 bara, uzyskuje się coraz lepsze wyniki, aż dojdzie do 5,5 bara. Przy 5,5 bara nie zauważa się jednak żadnego wzrostu usuwania lakieru w porównaniu do 4,8 bara. Należy więc wrócić z powrotem do 4,8 bara. Oczywiście, jeśli zacznie się destrukcja żelkotu, trzeba wracać do niższego ciśnienia. Niezależnie od rodzaju materiału bazowego, zazwyczaj prowadzić należy strumień ścierny pod kątem około 45 stopni do powierzchni i unikać prostopadłego strumienia do powierzchni. W większości zadań lepiej przesuwać strumień naprzód z delikatnym ruchem z boku na bok. Na wąskich powierzchniach, jak ramy okienne, ruch może być bardziej liniowy. Odległości dyszy do powierzchni różnią się, więc nie bójmy się eksperymentować [8]. Istnieje wiele marek urządzeń na rynku i trudno jest je porównać między sobą. Te z nich, które podały dane techniczne swoich urządzeń, są zamieszczone w tabeli.


    Tabela. Dane techniczne niektórych oferowanych oczyszczarek do pneumatycznej obróbki kwaśnym węglanem sodu.


    Marek Marcinkowski

    Przypisy:

    1 - Katalog firmy Gritco

    2 - Informacje firmy Armtech

    3 - Informacja firmy EcoStrip

    4 - Informacje firmy Sodablast System Polska

    5 - Informacje Soda Works i Buster Blaster

    6 - Informacje firmy Gritco

    7 - Informacje firmy ESCABLAST

    8 - The Soda Blasting Guy

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...