• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(89)/2014

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.05.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 13 minut

    Strona 6 z 7


    Śrut staliwny o twardości od 40 do 60 w skali Rockwella C może być poddawany recyklingowi ponad 200 razy. Dzięki temu zmniejsza się koszt zużytego ścierniwa i ilość odpadów do utylizacji. Niepylący recykling śrutu eliminuje większość problemów pylenia w systemie zabudowy. Mniej pyłu ogranicza możliwość jego emisji do powietrza zewnętrznego i oddziaływanie na ludzi. Oznacza również mniejsze przenoszenia pyłu do innych osób pracujących na zewnątrz zabudowy i mniejsze ryzyko odpowiedzialności właściciela konstrukcji. Niepylący śrut z recyklingu poprawia widoczność, zmniejsza liczbę wypadków i poprawia wydajność pracowników.

    Aktualne przepisy wprowadzały minimalizację odpadów. Usuwanie farb na bazie ołowiu śrutem z recyklingu produkuje tylko kilogramy odpadów niebezpiecznych w stosunku do niebezpiecznych odpadów powstających przy piaskowaniu żużlami odpadowymi. Odpady niebezpieczne ołowiu mogą być oddane do huty ołowiu, a po recyklingu przydatne do produkcji np. akumulatorów samochodowych. Ścierniw mineralnych i z żużli odpadowych nie można w sposób ekonomiczny poddać recyklingowi i odzyskaniu odpadów ołowiu [5].

    1464na_007.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fotografia 10. Zastosowanie do remontu mostu drogowego mobilnej śrutownicy z zawracaniem śrutu na naczepie i filtr powietrza zasysanego z przestrzeni renowacji mostu [5]. Na zdjęciu widać mobilną maszynę do śrutowania z odzyskiem ścierniwa i beczkami śrutu, a w głębi filtr do oczyszczania powietrza odsysanego spod osłoniętego plandekami stanowisk piaskowania.


    Podsumowanie

    Przedstawiłem w skrócie osiągnięcia techniczne rozwiniętych krajów zachodnich, głównie USA i Kanady, w zakresie ochrony środowiska przed skutkami oddziaływania pyłów powstających podczas obróbki strumieniowo-ściernej i zmniejszania ilości odpadów niebezpiecznych dla środowiska naturalnego podczas malowania i renowacji powłok ze szczególnym uwzględnieniem usuwania powłok miniowych.

    Obecnie kładzie się szczególny nacisk na:

    - izolowanie stanowisk pracy piaskarzy i malarzy od środowiska,

    - zapewnienie komfortu pracy piaskarzy i malarzy (oświetlenie, wentylacja, łatwość dostępu do obiektu w każdym miejscu),

    - wyeliminowanie ścierniw jednokrotnego użytku (piasku i żużli odpadowych) na rzecz śrutu staliwnego ostrokrawędziowego (ze względów ekonomicznych) - zapewnienie wielokrotnego użycia śrutu po jego wcześniejszym oczyszczeniu - system zawracania ścierniwa realizowany jest poprzez podesty robocze z kieszeniami pod kratą, skąd są usuwane za pomocą ślimacznicy do mobilnego pojemnika, a urządzenie ssące kombajnu śrutującego skierowuje je prosto do separacji zanieczyszczeń śrutu,

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...