• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(87)/2014

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.01.2014, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Na tę sytuację związaną ze skutkami generalnego ocieplenia polskie przedsięwzięcia - w tym podejmowane przez uznawane za niebezpieczne ekologicznie lakiernictwo przemysłowe - nie mają najmniejszego wpływu. Możemy być tylko świadkami zjawisk, uczestnikami zdarzeń przez nie powodowanych oraz ofiarami ich skutków, np. powodowanych zmniejszającą się ilością opadów, suszami i nawałnicami ze wszystkimi ich następstwami. Nie jest to jednak równoznaczne z przyzwoleniem na zaniechanie proekologicznych działań.

    Stan przyrody jest przedmiotem badań naukowych prowadzonych przez ośrodki krajowe i zagraniczne, zgodne w najbardziej ogólnych poglądach teoretycznych co do tego, że przyszłość rozwoju gospodarczego musi iść w parze z ochroną środowiska. Ta zależność zawiera się w pojęciu "zrównoważonego rozwoju" albo "ekorozwoju", bazującego na osiąganiu kompromisu między dwiema sprzecznymi ideami: dążeniem do możliwie najszerszej realizacji ludzkich potrzeb oraz ograniczonych możliwości tej realizacji wynikających przede wszystkim z wytrzymałości światowego systemu ekologicznego. Trend "ekorozwojowy", jako doktryna naukowa i wytyczna polityczna, został wyznaczony w 1975 roku na III Sesji Zarządzającej Programem Ochrony Środowiska ONZ z określeniem, że "społeczeństwo realizujące ideę ekorozwoju uznaje nadrzędność wymogów ekologicznych, których nie wolno zakłócać przez wzrost cywilizacji oraz rozwój gospodarczy. Definicyjnie: "Zrównoważony rozwój to rozwój, który zaspokaja potrzeby obecne, nie zagrażając możliwościom zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń". Opiera się na dwóch podstawowych pojęciach:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - pojęciu "potrzeb", w szczególności podstawowych potrzeb najbiedniejszych na świecie, którym należy nadać najwyższy priorytet;

    - pojęciu ograniczeń, narzuconych zdolności środowiska do zaspokojenia potrzeb obecnych i przyszłych przez stan techniki i organizacji społecznej,

    które to pojęcia po ostatecznym wyjaśnieniu na forum światowym kwestii formalnoprawnych w ostatecznej redakcji pozwoliły na stwierdzenie: "Zrównoważony rozwój Ziemi to rozwój, który zaspokaja podstawowe potrzeby wszystkich ludzi oraz zachowuje, chroni i przywraca zdrowie i integralność ekosystemu Ziemi, bez zagrożenia możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń i bez przekraczania długookresowych granic pojemności ekosystemu Ziemi" i tak zostało zapisane w prawie światowym bez obowiązku dyskutowania nad jego treścią i postanowieniami z niego wynikającymi [2].

    Definicja ogólna "ekorozwoju", jako główna wytyczna dla przyszłości ochrony środowiska, znalazła rozwinięcie w teorii ekonomicznej i jest wdrażana do praktyki przez sygnatariuszy porozumień środowiskowych, co znajduje odzwierciedlenie w komunikacie Komisji Europejskiej z dnia 20 czerwca 2011 roku [3], gdzie zasygnalizowano ważny związek między ochroną środowiska a rozwojem gospodarczym i określono bezwzględną potrzebę przejścia na gospodarkę ekologiczną zapewniającą zrównoważony rozwój z wyznaczeniem następujących zadań w układzie: Co? Jak? i Kto?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...