Rozpuszczalniki do przygotowywania systemów wykorzystujących lakiery wodnorozcieńczalne
Rosnące zastosowanie lakierów wodnych w stosunku do lakierów zawierających rozpuszczalniki wymaga również z punktu widzenia rozpylania i miejsca nanoszenia kropelek lakieru innej procedury. Systemy lakierów bazujące na wodzie nie mogą, ze względu na duże przewodnictwo, być przenoszone z wykorzystaniem zjawiska ich naładowania wskutek kontaktu z rozpylaczem znajdującym się pod wysokim napięciem, gdyż wytworzenie się „mostka elektrycznego” prowadziłoby do powstania spięcia na zbiorniku o potencjale ziemi, z którego podawany jest lakier.
Opisane poniżej rozpuszczalniki dają tylko niewielki przegląd zasadniczych możliwości oraz warunków, które należy przestrzegać przy ich stosowaniu.
- System rozdziału potencjałów.
Rys. 9. Schematyczne przedstawienie systemu rozdziału potencjałów „IsoValve”.
Izolowane podawanie lakieru
Metodę izolowanego podawania lakieru stosuje się wówczas, gdy ma się do czynienia w niewielką ilością rzadko zmienianych kolorów lakieru z wykorzystaniem wyłącznie aplikacji elektrostatycznej. Przedmiotowy system składa się w znacznej mierze z izolatorów ustawionych na izolowanym stole, na którym umieszczone są także pojemniki z lakierem i ze środkiem płuczącym, z których doprowadzane są ciecze. Cały układ rozpylająco-dozujący i doprowadzania lakieru znajduje się pod wysokim napięciem. Rozdział potencjałów zbiorników z lakierem w stosunku do ziemi następuje poprzez izolatory (nogi stołów). Możliwy układ takiego systemu przedstawia rysunek 8.
Komentarze (0)