• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(75)/2012

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.01.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Szybki i niezawodny serwis dostawcy urządzenia powinien być zdalny. To sprawia, że wizyta serwisanta u klienta nie jest konieczna. Czas postoju urządzenia jest bardzo drogi. Jak szybko reaguje dostawca urządzenia? W jakiej odległości znajduje się najbliższy punkt serwisowy a także jak szybko dostawca jest w stanie dostarczyć części zamienne?

    1119tnij_003.jpg

    Ryc. 3. Pobór energii próżniowych systemów destylacji w zależności od stopnia odparowywania.


    Zużycie energii elektrycznej i odprowadzanie pozostałości po odparowaniu – stopień odparowania i pobór energii wpływają na siebie

    Zużycie energii w systemach destylacji próżniowej wyraża się w watogodzinach na litr oczyszczanego ścieku (Wh/l). Jest ono ważnym, ale nie jedynym kryterium oceny destylacji próżniowej. Zużycie energii przez wyparkę na końcu cyklu pracy zależy od docelowego stopnia odparowania ścieku. Zatem stopień odparowania i zużycie energii są od siebie zależne i powinny być rozpatrywane łącznie. Być może ma sens zwiększenie w niewielkim stopniu zużycie energii, po to, aby zwiększyć stopień odparowania ścieku, zmniejszając w ten sposób koszt jego usunięcia. Zmniejszenie woluminu pozostałości po odparowaniu o 10% obniża całkowity koszt eksploatacji systemu o więcej niż o 4%. Należy więc w codziennej praktyce produkcyjnej dążyć do ustawienia właściwych parametrów pracy systemu, aby osiągnąć minimalizację zużycia energii oraz kosztów usuwania odpadu. Pomocne może tutaj być rejestrowanie odpowiednich danych dotyczących pracy urządzenia.


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Wstępne i końcowe oczyszczanie – cały system należy wziąć pod uwagę

    Nie tylko sam proces destylacji próżniowej jest ważny. Koszt urządzeń pomocniczych może mieć znaczny wpływ na LCC. Nie każdy ściek może być bezpośrednio destylowany. Która z metod wstępnego oczyszczania jest konieczna dla zapewnienia właściwego funkcjonowania systemu? Czy unosząca się na powierzchni ścieku warstwa oleju lub części stałe muszą być uprzednio usunięte? Czy woda procesowa wymaga neutralizowania za pomocą drogiego urządzenia zewnętrznego lub czy można tego dokonać taniej wewnątrz wyparki? Co dzieje się z destylatem? W idealnym przypadku destylat powinien być ponownie użyty w procesie przemysłowym, zapewniając produkcję bez odpadów. Ponadto, zmniejsza się zużycie kosztownej czystej wody. Czy jakość destylatu spełnia wymagania procesu produkcyjnego, czy konieczne jest jego dalsze oczyszczanie? Nawet jeśli wody procesowe mają podobny skład, jakość destylatu pochodząca z wyparek różnych producentów będzie się różniła. Dlatego też do LCC warto wliczyć koszty dodatkowego oczyszczania, jeśli jest ono konieczne.

    WYDANIE 1(75)/2012