„Kto nie niszczy środowiska naturalnego, oferować może do sprzedaży ochronę przed korozją jako sposób na ochronę środowiska naturalnego”. (Seppler K., Cynkowanie ogniowe – fascynacja przyszłości - „Feuerverzinken” 18 (1989) 3, s. 34)
Społeczeństwo polskie nadal cechuje niska świadomość skutecznego i taniego przeciwdziałania zjawiskom korozyjnym. W krajach „starej” UE ponosi się wysokie nakłady na zabezpieczenia antykorozyjne, a mimo to korozja pochłania ok. 3-4% PKB. Dla porównania w Polsce współczynnik ten szacuje się na wysokim poziomie 8-10% PKB, co w przeliczeniu na złotówki wynosi ponad 40 mld zł rocznie. Kalkulowanie ochrony antykorozyjnej powinno być wykonywane w bilansie ciągłym.
Poprzez internet można skorzystać z programu, który obliczy LCC wykorzystując bazy danych oparte na ogólnoświatowych badaniach dla 40 unikalnych systemów antykorozyjnych, cynkowania ogniowego i malowania. Kalkulator ten w prosty sposób może pomóc w podjęciu decyzji, jaki jest najbardziej ekonomiczny system w długim okresie. Obliczenia uwzględniają zmienną wartość pieniądza w czasie. Przed rozpoczęciem szacowania kosztów LCC powinno się mieć podstawowe dane, tj.: waluta, typ powłoki, czas realizacji projektu, klasyfikacja środowiska (C3, C4 itp.), sposób przygotowania powierzchni, miejsce i sposób nakładania powłoki, masa lub powierzchnia całkowita, koszt cynkowania ogniowego i poziom inflacji. Potrzebujemy czasu, aby zbudować solidną świadomość antykorozyjną, ekologiczną a zarazem tanią.
Najtrwalsze zabezpieczenie antykorozyjne
Liderem powłok antykorozyjnych jest cynkowanie ogniowe (zanurzeniowe), trwałe, ekologiczne i najtańsze w całym swoim okresie użytkowania. Ogniowe powłoki cynkowe nie wymagają renowacji, czyli dodatkowych nakładów finansowych w czasie eksploatacji i mogą być powlekane niemetalicznymi powłokami lakierniczymi.
Cynkowanie, w porównaniu z systemem malarskim, stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska. Ekonomiczność i funkcjonalne zalety cynkowania ogniowego, w połączeniu z ekologicznymi walorami, czynią ten proces bezkonkurencyjnym, nowoczesnym systemem ochrony przed korozją, który w pełni odpowiada wymaganiom zrównoważonego budownictwa. Zalety cynkowania ogniowego przedstawia wykres 1.
Zaletą powłok malarskich jest dowolność barw pokrywanej konstrukcji, z czym w parze idzie również zachowanie walorów estetycznych. Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem powłok malarskich jest możliwość dokonywania renowacji bez demontażu konstrukcji. Obecna technologia umożliwia usunięcie starych powłok i ponowne nałożenie nowych w miejscu użytkowania elementów zabezpieczonych antykorozyjnie. Sprawa jest prosta w przypadku, kiedy mamy łatwy i bezpieczny dostęp do wszystkich wymagających renowacji powierzchni, lecz co w przypadku trudno dostępnych lub niedostępnych obszarów? Po pewnym czasie (w zależności od środowiska i użytego systemu malarskiego) powłoka malarska ulega zniszczeniu, nie chroniąc już stali przed korozją. W rezultacie, po upływie gwarancji, koszty konserwacji zwykle pokrywa polski podatnik. Droższe w momencie wytworzenia cynkowanie ogniowe podczas wieloletniej eksploatacji okazuje się faktycznie tańsze, niewymagające ponoszenia kosztów konserwacji.
Komentarze (0)