Strukturyzacja drewna – coraz bardziej popularny trend w technologii uszlachetniania powierzchni drewna
Proces strukturyzacji drewna to proces wieloetapowy, w rezultacie którego uzyskujemy efekt rustyfikacji – postarzania powierzchni drewna. Od twardości drewna oraz efektu jaki chcemy uzyskać, zależy liczba etapów strukturyzacji.
W przypadku twardych gatunków drewna proces strukturyzacji wymaga przynajmniej trzech etapów. Aby otworzyć pory i głęboko wybrać drewno miękkie, w pierwszym etapie procesu należy użyć głowic walcowych ze sztywnym lub plecionym drutem stalowym. Głowice powinny być wyprodukowane ze stali nierdzewnej powlekanej dodatkowo warstwą mosiądzu. Taka konstrukcja drutu eliminuje możliwość powstawania na powierzchni drewna ciemnych odbarwień, jak ma to miejsce w przypadku kontaktu zwykłej stali z garbnikami zawartymi w drewnie (patrz fot. 1).
W kolejnym etapie stosuje się głowice z Tynexu, które mają za zadanie usunąć postrzępione włókna z powierzchni drewna oraz wstępnie wygładzić nierówności powstałe w wyniku pracy szczotki drucianej. Tynex jest materiałem ściernym w postaci pręta, na którego powierzchni przyklejone są ziarna ścierne. Szczotki tynexowe występują w różnej granulacji, co pozwala na precyzyjne dostosowanie głowicy do oczekiwanych efektów (patrz fot. 2).
W trzecim etapie stosuje się głowice z wymiennymi szczotkami ściernymi, które ze względu na swoją podatność pozwalają na ostateczne wycięcie wystającego włókna i przygotowanie do bejcowania lub lakierowania (patrz fot. 3).
Omawiane procesy strukturyzacji można w dowolny sposób modyfikować, uzyskując różne efekty poprzez dodawanie lub odejmowanie etapów i zamiast zastosowania jednej głowicy metalowej, jednej głowicy tyneksowej i jednej szczotki ściernej można zastosować dwie głowice druciane, dwie głowice tyneksowe i dwie głowice szczotkowe lub w innych konfiguracjach w zależności od wymaganego efektu i parku maszynowego.
Komentarze (0)