Lean management w praktyce, czyli praktyczne odchudzanie firmy
Zdecydowana większość ludzi kojarzy pomysł reorganizacji firmy z takimi działaniami, jak znaczna redukcja zatrudnienia, zamknięcie najsłabszych oddziałów, bądź też wyprzedażą zbędnych aktywów, wzrostem krótkoterminowych przychodów, a nawet sprzedażą firmy. Niewielu przychodzi na myśl, że aby dokonać przekształcenia, wystarczy poprawić sposób w jaki firma tworzy wartość dodaną. Dlaczego tak się dzieje? Jest to wynikiem utożsamiania słowa "przekształcenie" z wymienionym zestawem działań. Ponadto, większość przedsiębiorców zakłada, że nie ma sensu zmieniać sposobu w jaki się pracuje, a mentalność "zawsze tak robiliśmy" jest powszechna w niemalże każdej firmie.
Jeśli jednak spojrzymy z boku i zastanowimy się nad tym, okazuje się, że sposób w jaki firma tworzy wartość dodaną, jest właśnie tym, co odróżnia ją od konkurencji. Właściwie jest to najskuteczniejszy i najważniejszy sposób, aby osiągnąć długoterminowy sukces. Tym samym najwięcej uwagi należy poświęcić na doskonaleniu każdej czynności tworzącej wartość dodaną, jej transformacji oraz eliminacji marnotrawstwa. Tak więc każda firma - mała czy duża, słaba czy mocna, w dowolnej branży - może zostać przekształcona bez podejmowania drastycznych kroków.
W poszukiwaniu sposobów na poprawę wyników firmy, współczesne metody zarządzania skupiają się najczęściej na wszystkim z wyjątkiem tych działań, które dodają wartość. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wprowadzanie nowych systemów komputerowych (ponosząc przy tym duże nakłady finansowe), zamiast rzeczywiście skoncentrować się na usprawnieniu samego sposobu, w jaki praca jest wykonywana. W rezultacie prowadzi to jedynie do automatyzacji marnotrawstwa, a nie jego eliminacji.
Komentarze (0)