Zastosowanie zasad szczupłego zarządzania (Lean Management) pozwala na eliminowanie rozrzutności w procesach gospodarczych, w szczególności produkcyjnych.
Podstawą koncepcji Lean jest eliminacja wszelkiego marnotrawstwa oraz wartość produktu czy usługi określona przez klienta - kolejnego w poprzedzającym go łańcuchu dostawców czy producentów, czy też klienta końcowego. Ten model "odchudzania" sprawdził się nie tylko w przemyśle samochodowym, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki, ale również w innych dziedzinach przemysłu.
W dużych organizacjach Lean zazwyczaj obejmuje sterowanie i planowanie produkcją oparte na przewidywaniach popytu i harmonogramach dostaw uwzględniających wykorzystanie zasobów produkcyjnych. Dodatkowo często wykorzystuje się zarządzanie jakością, pracami projektowymi, jak również zarządzanie dokumentami. Coraz częściej koncepcję Lean wdraża się w całym łańcuchu dostaw powiązanych ze sobą przedsiębiorców.
1. dodające wartość,
2. nie dodające wartości, ale nieuniknione (np. technologicznie),
3. niedodające żadnej wartości i niekonieczne - konieczne do eliminacji.
Co ciekawe, jako przykład działań trzeciego rodzaju można podać kontrolę jakości. Liczba działań niedodających wartości jest najczęściej nadzwyczaj wielka, a ich usunięcie, wbrew pozorom, zupełnie proste.
Wdrażanie Lean w organizacji powinno być udziałem wszystkich pracowników, a odchudzona produkcja prowadzić do odchudzonego przedsiębiorstwa. Dalej spodziewać się należy odchudzonego zarządzania. Lean jest procesem polegającym na ścisłej współpracy, wymagającym zaangażowania i chęci wszystkich, tym bardziej, że nie każde firmy dostrzegają konieczność zmiany dotychczasowego systemu zarządzania. "Szczupła" koncepcja powinna stać się integralną częścią sposobu myślenia i działania najwyższego kierownictwa przedsiębiorstwa. Wdrożenie Lean ma szanse tylko wtedy, gdy angażuje wszystkich pracowników organizacji.
Błędy we wdrażaniu koncepcji Lean
Podczas prób wdrażania metodologii Lean przedsiębiorcy często biorą pod uwagę jej możliwości i kierują się sukcesami innych firm. Często jednak pomijają problemy, które pojawiają się i są popełniane podczas wdrożenia.
Niestety, oczekiwany efekt odchudzonego przedsiębiorstwa można osiągnąć tylko wtedy, gdy uniknie się przedstawionych poniżej pułapek, które dość często pojawiają się samoistnie na skutek braku odpowiedniej wiedzy, lekceważenia lub niedopatrzenia.
Komentarze (0)