Pierwszy kwartał roku w świetle sprawozdań z dziedziny ochrony środowiska
Termin złożenia sprawozdania z opłat za korzystanie ze środowiska za drugie półrocze 2011 r. minął 31 stycznia br. Sądzę, że znaczna większość przedsiębiorców wypełniła ten obowiązek. Dodam tylko, że stawki opłat za 2012 r. opublikowane zostały w Obwieszczeniu Ministra Środowiska z 26.09.2011 r. [M. P. nr 94, poz. 958].
Zbliża się natomiast termin – 29 lutego – wprowadzenia raportu o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji za rok 2011 do Krajowej bazy. Przypomnę, że obowiązek ten wynika z ustawy z 17.07.2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji [Dz. U. nr 130, poz. 1070 z późn. zm.]. Zainteresowanych tematem odsyłam na stronę www.krajowabaza.kobize.pl. Dla posiadaczy odpadów prowadzących ewidencję odpadów (czyli większość przedsiębiorstw) ważny jest termin 15 marca, gdyż do tego dnia mają obowiązek sporządzić zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania tych odpadów. Sprawozdanie to sporządzane jest na formularzu według wzoru opublikowanego w Dz. U. nr 249 z 2010 r. poz. 1674. Zaznaczam, że ilości i rodzaje odpadów podawane w sprawozdaniu powinny być zgodne z danymi w posiadanych pozwoleniach na wytwarzanie odpadów (lub decyzjach zatwierdzających program gospodarowania odpadami niebezpiecznymi i złożonych informacjach o wytwarzanych odpadach innych niż niebezpieczne). Oznacza to, że ilość w sprawozdaniu nie powinna być wyższa od ilości w pozwoleniach. W przeciwnym wypadku, w razie kontroli WIOŚ, należy liczyć się z karą finansową.
* - Do poziomu recyklingu zalicza się wyłącznie recykling, w wyniku którego otrzymuje się produkt wykonany z tworzywa sztucznego.
Ww. poziomy nie dotyczą opakowań mających bezpośredni kontakt z produktami leczniczymi określonymi w przepisach ustawy z 6.09.2001 r. – prawo farmaceutyczne [Dz. U. z 2004 r. nr 53, poz. 533 z późn. zm.] oraz opakowań po środkach niebezpiecznych w rozumieniu przepisów ustawy z 11.05.2001 r o opakowaniach i odpadach opakowaniowych [Dz. U. nr 63, poz. 638 z późn. zm.].
Oprócz dokonania wpisu do rejestru podmiotów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, przedsiębiorcy mają obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych. Obowiązek zapewnienia wymaganego poziomu odzysku i recyklingu może być zrealizowany przez przedsiębiorcę samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku. W przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów odzysku i recyklingu powstaje obowiązek wniesienia tzw. opłaty produktowej za różnicę pomiędzy wymaganymi a osiągniętymi poziomami. Roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych podaje obecnie. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14.06.2007 roku [Dz. U. nr 109, poz. 752]. Według ww. rozporządzenia roczne poziomy odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych w poszczególnych latach do dnia 31 grudnia 2015 r. zostały podane w tab. 1. Stawki opłat produktowych obowiązujące za 2011 r. podane w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 29.12.2010 r. [Dz. U. nr 259, poz. 1774] podane są w tab. 2.