• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 2 z 8

    1558wiele_001.jpg

    Wykres 1. Porównanie wytrzymałości śrutów o różnych zawartości C i wielkości ziaren; NK: niskowęglowy, HK: wysokowęglowy, MK: średniowęglowy; C: zawartość węgla w % wag (wielkość ziarna 1,0 do 1,6 mm).


    - Wpływ zawartości węgla w śrutach staliwnych

    Na podstawie danych tabeli 1 i wykresu 1 można wywnioskować wpływ zawartości procentowej węgla C i składnika podstawowego, tj. żelaza i miedzi, a także dodatków metali ciężkich na ciężar właściwy śrutów (Cr, Ni).

    Calboreanu stwierdził zmiany twardości śrutu po każdych 50 cyklach jego używania. Twardość powłoki zewnętrznej początkowo rośnie (zwłaszcza śrutu miękkiego) i stabilizuje się, a następnie zaczyna spadać po około 1000 cykli, dlatego że metalowa powłoka zewnętrzna śrutu ulega zjawisku zmęczenia materiałowego po większej liczbie cykli odkształceń. Wellinger i Gommel przeprowadzili również badania deformacji śrutów z ciętego drutu stalowego. Mierzyli zmiany twardości w obszarze obrzeża, a także w rdzeniu cząstek w funkcji liczby cykli uderzenia. Na podstawie badań można zauważyć zwiększanie twardości w obszarze obrzeża wraz ze wzrostem liczby cykli uderzenia, podczas gdy twardość w obszarze rdzenia stale zmniejsza się. Spadek twardości w obszarze rdzenia przyjmuje się jako wynik zmęczenia materiału. Różnica w wartościach twardości między powłoką zewnętrzną i rdzeniem najpierw zwiększa się ze wzrostem liczby cykli, lecz po osiągnięciu poziomu nasycenia po około 500 cyklach zaczyna maleć. Autorzy zaobserwowali fragmentację cząstek ściernych.

    Tabela 1. Właściwości fizyczne i chemiczne śrutów metalowych [1]*.

    Tabela 2. Charakterystyka metalurgicznej mikrostruktury śrutów i ich własności.

    - Wpływ metalurgicznej struktury wewnętrznej ziarna ściernego

    Cementyt - metastabilny węglik żelaza o wzorze empirycznym Fe3C (25% atomów C, co stanowi 6,67% masowych C). Jest jednym ze składników strukturalnych stopów żelaza z węglem występującym w stali i żeliwach. Cementyt jest twardy i kruchy a jego twardość około 65 HRC.

    Martenzyt - składnik struktury hartowania stali, będący przesyconym roztworem stałym węgla w żelazie ?. W zależności od zawartości węgla struktura regularna przestrzennie centrowana ulega zniekształceniu tetragonalnemu i przekształca się w strukturę tetragonalną przestrzennie centrowaną.

    Bainit - metastabilny składnik powstający z rozpadu austenitu w przedziale temperatur między temperaturą powstawania perlitu a temperaturą początku pojawiania się martenzytu. Zawiera przesycony ferryt, w którym węgiel jest wydzielany w postaci węglików.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...