• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(94)/2015

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 14 minut

    Strona 4 z 8


    - Kształt ziarna ściernego

    Śruty okrągłe z natury rzeczy są trwalsze od śrutów ostrokrawędziowych (łamanych), gdyż są one wytwarzane przez kruszenie niekształtnych śrutów okrągłych. Pozostające w nich pęknięcia częściowe przy pierwszym uderzeniu w powierzchnię obrabianą spowodują pełne rozłupanie ziarna śrutu ostrokrawędziowego.


    Procesy destrukcji śrutów

    Złuszczanie powierzchni śrutu ma miejsce, gdy najtrwalszy śrut okrągły jest pozbawiony wymienionych wad, a więc jest najwyższej jakości. Śruty miękkie (niskowęglowe i kuliste nierdzewne) podczas wielokrotnego ich użycia zwiększają twardość swojej warstwy zewnętrznej, co prowadzi do ich złuszczania się według tego schematu, co jest również cechą ich wysokich trwałości. Złuszczanie rdzeniowe śrutu ma miejsce głównie pośród śrutów wysokowęglowych bez właściwej obróbki cieplnej. Masywne rozszczepianie pojawia się, gdy śrut (najczęściej żeliwny i wysokowęglowy) posiada puste przestrzenie, wady skurczowe i pęknięcia. Kruche pękanie jest najczęściej charakterystyczne dla śrutów żeliwnych i staliwnych wysokowęglowych hartowanych bez odpowiedniego odprężania końcowego. Krajowy śrut żeliwny łamany (C 2,96) posiada w swojej strukturze wyraźnie wydzielony grafit na osnowie ferrytycznej i cementyczno-ferrytycznej, które obniżają jego właściwości mechaniczne.

    Tabela 3. Rodzaj uszkodzeń śrutów okrągłych zależnie od mikrostruktury i wad.

    Fotografie 1. Śrut staliwny wysokowęglowy po poszczególnych ilościach jego zawrócenia.


    Czynniki wpływające na siłę uderzenia ziarna śrutu w powierzchnię obrabianą


    - Energia uderzenia ziarna śrutu w powierzchnię obrabianą

    Energia ziaren śrutów wynika ze wzoru: EK = mv2/2 = ??d3v2/12. Siła uderzenia ziarna śrutu jest wprost proporcjonalna do ciężaru właściwego śrutu ?, średnicy ziarna w trzeciej potędze d3, prędkości ziarna ścierniwa w drugiej potędze v2. To oznacza, iż w największym stopniu zależy od wielkości ziarna ściernego, a w drugiej kolejności od prędkości uderzenia ziarna ściernego w drugiej potędze (v2), natomiast w mniejszym stopniu od ciężaru właściwego ścierniwa (?).

    Energia kinetyczna ziarna ściernego wylatującego z dyszy pneumatycznego lub hydraulicznego pistoletu, względnie opuszczającego łopatki rzucającego śrut wirnika, ulega rozproszeniu na: pokonanie oporów powietrza (ma tu wpływ kształt ziarna, jego objętość i odległość od punktu zderzenia z obiektem obrabianym), odkształcenie powierzchni obrabianej (utwardzanie i chropowacenie) i śrutu (utwardzanie ziaren oraz destrukcja cząstki ścierniwa), energię wytworzenia ciepła w miejscu styku ziarna ściernego z powierzchnią zderzenia (ogrzanie ziaren ściernych i powierzchni) oraz nadanie energii odbicia sprężystego ziaren ściernych od powierzchni obrabianej.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...