• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(64)/2010

    Artykuły branżowe

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.03.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 7 z 9


    Zastosowanie lakierowania proszkowego na powierzchni cynku zanurzeniowego (ogniowego) poprzedzone nałożeniem podkładu epoksydowego ciekłego nanoszonego nie elektroforetycznie, winno być poprzedzone omiataniem, ponieważ nie jest on przyczyną dodatkowego odgazowywania chropowatego podłoża, gdyż zostaje ono usunięte w czasie wysychania podkładu podczas jego suszenia w temperaturze ~160oC. Antykorozyjny podkład epoksydowy, „odgazowujący” przyczynia się do zwiększenia przyczepności powłoki proszkowej do powierzchni cynku, ponieważ takie wyroby posiadają dodatek substancji polimerowych zwiększających przyczepność do metalu. Podkład ciekły odcina też charakterystyczne dla powłoki proszkowej kratery, przez które łatwiejszy jest dostęp wilgoci, tlenu z powietrza i jonów chlorkowych oraz siarczanowych do powłoki cynkowej, będących promotorami korozji cynku pod powłoką proszkową, zwłaszcza w atmosferze C5 I (ciężkiej przemysłowej) i C5 M (morskiej) [9]. Należy też pamiętać, że produkty korozji cynku zwiększają swoją objętość o ~20%, odrywając powłokę lakierową od podłoża. Na podstawie analizy technologii cynkowania stwierdzono, że najlepszymi powłokami cynkowymi dla pokrywania wyrobami lakierowymi są powstające w najniższej temperaturze cynkowania zanurzeniowego (~450oC) oraz te, które były po cynkowaniu chłodzone na powietrzu a nie w wodzie [10].


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Podsumowanie

    Biorąc pod uwagę dane zawarte w tym i poprzednich artykułach dotyczących omiatania wyrobów ocynkowanych śrutem trzeba mieć świadomość, że:

    1. Najlepiej stosować śrutowanie konstrukcji grubszych, typu bramy, balustrady i ogrodzenia oraz słupy, zwłaszcza w firmach posiadających własną ocynkownię zanurzeniową.

    2. Nie zwlekać ze śrutowaniem po cynkowaniu i przygotowywać jeszcze ciepłe powierzchnie po cynkowaniu a na pewno niezmarznięte.

    3. Przed śrutowaniem należy usunąć z powierzchni cynku zanurzeniowego za pomocą narzędzi mechanicznych: zadziory, ostre krawędzie, nadlewy, sople i falbanki, ślady pozostałości topników (przeważnie ZnCl), zwłaszcza na porowatych odlewach w formie porów i plam o różnym zabarwieniu, popioły cynkowe łatwe do usunięcia w formie czarnych plamek (tlenki cynku), krople cynku z powierzchni oraz miejsca niepokryte cynkiem (dopuszczone do 0,5% powierzchni i o wymiarach nieprzekraczających 100 cm2 powierzchni) [11].

    4. Stosować najlepiej śruty ostrokrawędziowe nierdzewne chromowe lub chromowo-niklowe o drobnym ziarnie w granicach 0,2 do 0,5 mm.

    5. Dla śrutów ostrokrawędziowych oczyszczarka wirnikowa powinna mieć specjalne wykonanie chroniące części szybko zużywające się przed szybkim zniszczeniem w sposób opisany powyżej (zwłaszcza wirnik, łopatki i pierścień regulujący podawanie ścierniwa).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...