Czyszczenie cieczy procesowych za pomocą siły odśrodkowej
Czy to w przypadku wód procesowych z technologii obróbki wibrościernej, czy cieczy chłodząco-smarującej, szlamu lakierniczego lub innych zanieczyszczonych cieczy procesowych - efektywność i ekonomiczność uzdatniania zależą w decydujący sposób od zastosowanej techniki. Na bazie wytrzymałej i dojrzałej techniki centryfugi, firma Rösler oferuje połączenie zalet technicznych i ekonomicznych.
Obiegowe prowadzenie cieczy procesowych stawia wysokie wymogi technice uzdatniania w aspektach ekologicznych i ekonomicznych. Wydajne linie firmy Rösler, które działają z zasadą 2- lub 3-fazowego oddzielania za pomocą siły odśrodkowej, wyznaczają standardy w szerokim spektrum zastosowań i można je w razie potrzeby dopasować do indywidualnych rozwiązań. W przypadku systemów półautomatycznych Z 800 wyprowadzanie szlamu odbywa się ręcznie, a linie z serii Z 1000 są wyposażone w automatyczne wyprowadzanie szlamu.
Wytrzymała i przyjazna w konserwacji konstrukcja
Aby zagwarantować wysoki stopień oddzielania, niezawodność i dostępność, konstrukcja systemów centryfug i ich poszczególne komponenty, jak: silnik, pompy, zawory, wirniki i noże, są nadzwyczaj wytrzymałe. Ponadto, instalacje wyróżniają się konstrukcją przyjazną dla konserwacji, z wirnikiem odsprzężonym od silnika napędowego z pośrednim napędem pasowym. Wirnik obejmujący do 30 kg szlamu jest produkowany z aluminium lub ze stali nierdzewnej - ta ostatnia zapobiega przykładowo reakcjom chemicznym i "przeżarciu? wirnika w przypadku zastosowania kwaśnych lub bardzo alkalicznych mediów.
Duża wydajność w trybie pracy ciągłej
W zależności od wymogów dotyczących czystości i granic fizycznych w odniesieniu co do wielkości i masy cząstek, systemy osiągają wydajność do 6000 l/godz. Dzięki dużemu przyspieszeniu do 2000-g z cieczy oddzielane są cząstki większe niż 2,0 ?, które odkładają się na ściankach wirnika w formie zbitego szlamu. Zastosowanie specjalnych, bezpiecznych dla środowiska środków koagulacyjnych (flokulantów) umożliwia również oddzielanie bardzo drobnych cząstek substancji stałych z wód poprocesowych. Pozwala to między innymi na zwiększenie żywotności medium poddawanego obróbce. Przy odprowadzaniu cząstek drobnych redukuje się znacznie ryzyko rozmnażania kultur bakterii. Do automatycznego wyprowadzania szlamu firma Rösler opracowała przekonujące rozwiązanie techniczne. W przeciwieństwie do zwykłych instalacji, w przypadku których nóż-skrobak napędzany jest silnikiem przekładniowym i stale pracuje wraz z wirnikiem, w wirówce Z 1000 jest on nieruchomy. Siłownik pneumatyczny wsuwa go powoli do obracającego się wirnika i zeskrobuje szlam bez obciążania łożysk wirnika. Po skrobaniu wirnik jest automatycznie przepłukiwany, żeby usunąć ewentualne pozostałe zabrudzenia, które w kolejnym cyklu czyszczenia mogłyby spowodować jego niewyważenie, a tym samym szybsze zużycie łożysk. Ponadto, instalacje są wyposażone seryjnie w czujnik niewyważenia.
Komentarze (0)