
Wdrożenie technologii Oxsilan® w firmie CNH
Na dwóch z trzech funkcjonujących w firmie CNH liniach wdrożono nową technologię przygotowania powierzchni Oxsilan® dostarczaną przez Chemetall. Przy niewielkich nakładach na modernizację dotychczasowego procesu obróbki udało się nie tylko przejść na bardziej przyjazną dla człowieka i środowiska technologię, ale i uzyskać znaczące oszczędności.
Firma CNH (Case New Holland) oferuje producentom upraw rolnych łatwe w obsłudze ciągniki, maszyny żniwne i sprzęt do załadunku/rozładunku. Firma łączy najszerszą na świecie ofertę sprzętu rolniczego z efektywnym wsparciem w zakresie części i usług serwisowych. W Płocku produkowane są m.in. kombajny i prasy rolnicze.
Stale wzrastająca produkcja wymagająca zwiększenia wydajności pracy lakierni oraz bardziej rygorystyczne normy dotyczące ochrony zdrowia pracowników i środowiska naturalnego były powodem zrezygnowania z tradycyjnego procesu przygotowania powierzchni - fosforanowania cynkowego. Firma Chemetall, dotychczasowy dostawca chemii dla CNH, pomógł wdrożyć nowy proces obróbki. Na dwóch z trzech działających liniach wprowadzono chemiczne przygotowanie powierzchni oparte na technologii Oxsilan® (patrz ramka oraz "Lakiernictwo Przemysłowe" nr 3/2012).
Na początku 2010 roku zmiany dokonano na linii nr 3. Jest to linia części drobnych - do 1 metra długości, w której fosforanowanie cynkowe zastąpiono nową technologią Oxsilan®. Następnie detale pokrywaną są farbą Monolyer® - jest to system malowania jednowarstwowego. Pozytywne efekty zarówno jakościowe i ekonomiczne osiągane na tej linii już po kilku miesiącach wpłynęły na decyzję o całkowitej rezygnacji z użytkowania fosforanowania cynkowego w zakładzie. Jeszcze w połowie 2010 roku wdrożono technologię Oxsilan® na głównej linii zakładu nr 1, na której malowane są części kombajnów i pras. Tu po obróbce silanowej, detale poddawane są malowaniu kataforetycznemu, a następnie nakładana jest warstwa nawierzchniowa Monolyer®. Warto zaznaczyć, iż w płockim zakładzie funkcjonuje jeszcze linia nr 2, gdzie malowane są bardzo długie części do 14 metrów, głównie headery do kombajnów. Jako przygotowanie powierzchni używa się procesu fosforanowania żelazowego z pasywacją silanową, po czym detale lakierowane są systemem Monolyer®.