• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Kataforeza

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 2

    1218wymierne_005.jpg


    Technologia Oxsilan® w skrócie

    Opracowana przez niemiecką firmę Chemetall GmbH technologia Oxsilan® sprawdziła się jako nowy proces do przygotowania powierzchni. Jej podstawowym składnikiem są silany, które w roztworach wodnych w procesie hydrolizy oraz kondensacji tworzą polisiloksany. W czasie obróbki reaktywne grupy silanolowe mogą tworzyć wiązania chemiczne z metalem i farbą. Są one szczególnie trwałe po procesie polimeryzacji farby, prowadzonym w podwyższonej temperaturze. Powstające cienkie warstwy o grubości rzędu 100 nm są wystarczające, aby w kombinacji z różnymi powłokami lakierniczymi uzyskać tę samą ochronę antykorozyjną jak w przypadku prawie 10 razy grubszej warstwy fosforanowania cynkowego. Efektem jest zmniejszenie zużycia materiału, skrócenie czasu przygotowania powierzchni i zwiększenie wydajności. Jej wzrost wykazano w praktyce na poziomie 30-60 proc.

    1218wymierne_006.jpg

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    W CNH Płock produkowane są m.in. kombajny. Fot. New Holland


    Korzyści z przejścia na nowy sposób przygotowania powierzchni są ogromne. Po pierwsze, proces jest bardziej przyjazny dla pracowników i środowiska naturalnego. Poza tym, zmiana technologii przyniosła wymierne korzyści finansowe. Modernizacja linii nie wymagała dużych nakładów, a oszczędności już w pierwszym roku były znaczne (patrz tabela). - Pewna przebudowa linii była konieczna - mówi Marek Budziszewski, dyrektor Chemetall Polska Sp. z o.o. - Zostały m.in. zlikwidowane niektóre wanny, rozbudowany został system kaskadowego płukania. Dzięki temu znacznie zmniejszyło się zużycie wody i pobór energii na ogrzewanie wszystkich wanien. Proces Oxsilan® nie wymaga również pracy tylu pomp. Ich odłączenie przyniosło już bardzo duże oszczędności. Wyliczenia te potwierdzają pracownicy lakierni. - Poza ekonomicznymi oszczędnościami, przebudowa tych linii usprawniła sam proces malowania - dodaje Rafał Sosiński, technolog z firmy CNH. - Lakiernia nadąża już za produkcją maszyn, nie powoduje zatorów. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni. Technologia Oxsilan®, wraz ze stosowaniem farb Monolyer® daje wręcz fenomenalne odporności korozyjne na nasze produkty.


    Warto dodać, że CNH powierzyło prowadzenie wszystkich procesów chemicznych w zakładzie w Płocku firmie Chemetall, która zatrudnia pracowników do nadzoru i prowadzenia procesów technologicznych. Taki system jest bardzo wygodny dla CNH. - Znacznie usprawniło to pracę malarni - wyjaśnia Jan Iwiński, kierownik lakierni. - Specjaliści z Chemetallu są stale na miejscu, kontrolują wszystkie procesy i odpowiadają za jakość przygotowania powierzchni. Sama obsługa procesów chemicznych nie wymaga z naszej strony zaangażowania. Dzięki bardzo dobrej współpracy udało się zoptymalizować pracę malarni, zlikwidować słabe jej strony i wykorzystać maksymalne możliwości. To między innymi dzięki temu wzrosła efektywność produkcji.


    Grzegorz Petka

    WYDANIE 5(79)/2012