Odpady komunalne w zakładach produkcyjnych
W myśl obowiązujących przepisów, odpady komunalne to odpady pochodzące z gospodarstw domowych lub odpady niezawierające odpadów niebezpiecznych, pochodzące od innych wytwórców a składem zbliżone do odpadów komunalnych. W zakładach obróbki powierzchniowej odpady komunalne mogą powstawać w biurach i zapleczach socjalnych, czy stołówkach pracowniczych. Wciąż jeszcze powszechną praktyką w zakładach jest stosowanie wyłącznie pojemników na odpady komunalne i umieszczanie w nich różnego typu odpadów. Należy pamiętać, że jest to podejście nieekonomiczne, ale i niezgodne z prawem, w myśl którego odpady powinny być zbierane selektywnie. Zasadniczo wytwarzanie odpadów komunalnych nie podlega regulacjom prawnym. Zakład natomiast musi złożyć w gminie deklarację odpadową, wybierając opcję DO-02 dla posesji, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady. Odpady odbierze firma wybrana przez gminę w drodze przetargu. Należy pamiętać, że opłatę wnosimy bez wezwania, w kwocie zgodnej ze złożoną deklaracją. Odpady komunalne nie muszą być ujmowane w ewidencji odpadowej, jednak warto prowadzić ewidencję ich ilości, ponieważ pośrednio pomaga to monitorować skuteczność selektywnej zbiórki odpadów w zakładzie.
Ewidencja odpadów
Wytwórca odpadów jest zobowiązany do ich ewidencjonowania. Do tego celu służą dwa podstawowe dokumenty: karta przekazania odpadu (KPO) i karta ewidencji odpadu (KEO), których wzory są załącznikami do rozporządzenia [2]. Karta przekazania odpadu jest dokumentem, który przekazujemy naszemu odbiorcy i transportującemu odpad jako dowód przekazania określonej ilości odpadu kolejnemu gospodarującemu odpadem. Kartę sporządza się w takiej ilości, aby każde ogniwo w łańcuchu logistycznym miało swoją kopię karty. Drugim dokumentem stosowanym na potrzeby ewidencji jest karta ewidencji odpadu. Służy ona dokumentowaniu ilości wytworzonych odpadów na terenie zakładu i ilości odbiorów. Kartę sporządza się na dany rok kalendarzowy, a jej aktualizację prowadzi się w ujęciu miesięcznym.
Magazynowanie odpadów
Magazyny odpadów, a w szczególności odpadów niebezpiecznych, muszą być miejscami wydzielonymi w zakładzie z ograniczeniem dostępu osób postronnych. Optymalnie, jeżeli dostęp do magazynu ma tylko osoba odpowiedzialna za gospodarkę odpadami i odbiorca odpadu. Miejsca magazynowe muszą być odpowiednio przygotowane zależnie od charakteru odpadów. W części przypadków wymagana będzie posadzka zabezpieczająca przed przenikaniem do gruntu, sorbenty umożliwiające neutralizację ew. wycieków, wentylacja i zabezpieczenie ppoż. Jeżeli firma ma pozwolenie na wytwarzanie odpadów lub pozwolenie zintegrowane, to miejsca magazynowania będą precyzyjnie określone w załączonej do pozwolenia mapie. Należy wtedy pamiętać, że magazynowanie odpadów niezgodne z załączonym planem może skutkować karą lub cofnięciem pozwolenia.
Komentarze (0)