• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(96)/2015

    Artykuły branżowe

    Urządzenia Lakiernicze

    Drewno

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.07.2015, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 2 z 2


    Do transportu podwieszanego zainstalowano przenośnik Power and Free, który dysponuje trzema napędami w celu osiągnięcia możliwie największej elastyczności i niezależności pomiędzy etapami procesu: lakierowanie, transfer, suszenie. W celu podwieszania na trawersy przenośnika we wpusty montażowe elementów wkręcane są kotwy. Zawieszanie, kodowanie farby i przydział do odpowiedniej trawersy odbywa się poprzez system sterowania instalacją.

    - Możemy, co prawda, przydzielać każdej trawersie inny rodzaj powlekania, grupujemy je jednak pod względem lakieru - wyjaśnia kierownik produkcji Herbert Höss.

    W nowej instalacji firmy Walter Fensterbau mogą być powlekane elementy do wysokości 2,80 m i długości 4,00 m. Zapis danych odnośnie geometrii, wysokości oraz szerokości elementów, jak również grubości drewna, odbywa się przed lakierowaniem kryjącym przy pomocy skanera 2D z wykrywaniem głębokości. Razem z robotem natryskowym od firmy CMA stanowi on znaczący element podwyższający zdolności produkcyjne i poprawiający jakość, gdyż jak zauważa Markus Walter, "linia jest w pełni automatyczna i pracuje nawet podczas przerw naszych pracowników". Skaner podczas próbkowania wytwarza dla sześcioosiowego robota natryskowego cyfrowy obraz elementu. Z reguły na trawersie wiszą dwa elementy, które najpierw powlekane są z jednej strony, a następnie obracane i lakierowane z drugiej.


    1621okien_003.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Skaner wytwarza dla robota natryskowego wirtualny obraz elementu.


    1621okien_004.jpg

    Do impregnowania/gruntowania pojedyncze elementy do skrzydeł oraz ram okiennych przebiegają przez tunel do lakierowania przez polewanie o szerokości 1 m i długości 5 m. Źródło: Range + Heine


    Lakiery wodne (emalie wodorozcieńczalne) do powierzchni najwyższej jakości


    Do akcji wkraczają - jak przy tunelu do lakierowania przez polewanie - emalie wodorozcieńczalne firmy Adler. - Są one łatwe w nakładaniu i obróbce, dzięki czemu możemy uzyskiwać powierzchnie wysokiej jakości - wyjaśnia Herbert Höss.

    Po powlekaniu elementy przebiegają przez strefę suszenia, która wyposażona jest w sześć wentylatorów osiowych. Po czasie suszenia od trzech do czterech godzin elementy opuszczają suszarnię i transportowane są do stacji podawczo-odbiorczej, przy której dwóch pracowników szlifuje skrzydła i ościeżnice. Potem następuje lakierowanie kryjące, ponowny przebieg przez suszarnię i przekazanie do następnego kroku produkcyjnego. Firma Walter Fensterbau uruchomiła nową linię lakierniczą w czerwcu 2014 roku. - Zmniejszyliśmy dzięki temu nakład pracy, poprawiliśmy warunki pracy naszych pracowników, a liczba produkowanych okien wzrosła do 40 sztuk dziennie - podsumowuje Höss.


    Herbert Höss kierownik produkcji Walter Fensterbau

    - Zwracaliśmy uwagę na to, aby zrealizować instalację, która umożliwiłaby racjonalne urządzenie kroków procesu powlekania drewna. W przyszłości powinien być jeszcze zrealizowany pomysł monitorowanego powlekania nocą.


    Tłumaczenie z "Besser Lackieren."

    Michał Bedyk

    Nr 2/2015, str. 1,2

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...