Ścierniwa bardzo twarde i mające wysokie wartości odporności na udarność i na złamania mogą być poddane recyklingowi i używane aż do chwili, gdy zacznie zmniejszać się wielkość nominalna ziaren i kształt pierwotny ziaren ściernych. Zmniejszenie wielkości ziaren ściernych powoduje, że oczekiwany wpływ na chropowatość powierzchni i masa erozji nie są już przewidywalne. Ta degradacja ścierniw może wystąpić z powodu: zbyt wielu cykli użycia ścierniw, co następuje po przekroczeniu pewnej granicy zniszczenia, ilości odbić ścierniwa od podłoża w trakcie piaskowania, pęknięć ziaren ściernych, wad ukrytych i naprężeń wewnętrznych.
Gommel wprowadził parametr trwałości, który opiera się na określeniu twardości podłoża i prędkości uderzenia "ziaren ściernych w to podłoże, określający ilościowe rozdrobnienie cząstek podczas uderzenia na podłoże".
Na przykład, każda kulka szklana, podczas piaskowania, nawet o małej prędkości uderzenia, prowadzi do pęknięć ziaren ściernych, a wyższe prędkości kulek szklanych prowadzą do bardzo drobnej fragmentacji.
Inna interakcja ścierniwa i powierzchni została określona przez Ohlsena jako liczba jego rozpadu (dezintegracji) wyrażona liczbą niewymiarową (np. wartość 0,05 to 5%). Powszechnie zakłada się, że ścierniwo, które zmieniło wartość średnicy początkowej 50% ilości ziaren nie nadaje się do użytku.
Rysunek 3. Oddziaływanie ścierniw nietrwałych i trwałych na stal miękką i twardą.
Przy stosowaniu zdegradowanych ścierniw uzyskuje się gładszą powierzchnię niż przy nowych. Nowe ścierniwo generowało wyższe wartości chropowatości powierzchni Ra = 4,70 µm przy niższej prędkości ścierniwa, a ślad obróbki strumieniowo-ściernej był mniej gęsty, wykazywał przy tym większe ubytki erozyjne powierzchni podłoża. Ścierniwo przepracowane (wielokrotnie użyte) nadaje niższe chropowacenie powierzchni Ra = 4,23 µm.
Komentarze (0)