• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 3(65)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  05.05.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 2 minuty

    Malowanie farbami metalicznymi


    Farby metaliczne uzyskujemy poprzez zmieszanie farby bazowej z pigmentami. Jednym z najczęściej spotykanych problemów jest rozdzielanie się pigmentu metalicznego od bazy, co powoduje niemożliwość malowania farbami z pigmentami metalicznymi przy użyciu cyklonów, czyli wykorzystując tak zwany zawrót. Wynika to z różnej budowy pigmentów metalicznych lub perłowych oraz farby proszkowej.


    Pigmenty metaliczne i perłowe mają budowę blaszkową w odróżnieniu od bazy, która w rzeczywistości jest zwykłą farbą proszkową, której cząstki są rodzajem bryłek.


    Różnice pomiędzy bazą a pigmentem metalicznym przedstawiono poniżej:

    851tab4.jpg


    Efektem tych różnic jest rozdzielanie pigmentu od bazy, co można zaobserwować na fot. 1. Jak widać, po trzykrotnym przejściu przez cyklon, pigment zostaje tak skutecznie „oddzielony” od bazy, że w rzeczywistości otrzymujemy szarą farbę. Powoduje to oczywiście bardzo duże straty podczas malowania farbą proszkową, ponieważ możemy malować tylko jednokrotnie.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Aby uniknąć tych problemów, stosuje się tak zwane farby bondowane. W produkcji tych farb pigment metaliczny bądź perłowy o budowie płytkowej został doklejony do cząsteczki bazy, tak aby uniknąć rozdzielenia farby bazowej. Proces bondowania odbywa się w specjalnych urządzeniach zwanych bonderami. Są to urządzania, w których następuje podgrzanie farby bazowej a następnie dodanie pigmentu metalicznego i bardzo szybkie schłodzenie całości. Bardzo ważne jest szybkie schłodzenie, aby nie nastąpiło żelowanie farby proszkowej.

    85101t.jpg

    Fot. 1.

    85102t.jpg

    Fot. 2.


    Proces bondowania jest procesem trudnym do przeprowadzania, wymaga bardzo dużego doświadczenia przy ustaleniach czasu szybkości podgrzewania i schładzania farby proszkowej. Jednakże daje wiele dodatkowych korzyści podczas produkcji i malowania farbami proszkowymi. Zwiększa efektywność użycia pigmentów metalicznych, jak również efektywność użycia farb proszkowych w malarniach. Na zdjęciu nr 2 możemy zaobserwować, że po trzykrotnym przejściu przez cyklon farba proszkowa metaliczna z efektem metalicznym praktycznie nie zmienia swojego wyglądu – efekt metaliczny pozostaje właściwie niezmieniony w przeciwieństwie do farby proszkowej metalicznej produkowanej metodą suchej mieszanki. Daje to możliwość wykorzystania zawrotu, a co za tym idzie, pozwala zmniejszyć straty produkcyjne.


    Farby metaliczne w ostatnim czasie mogą być również produkowane jednoetapowo przy użyciu pigmentów, które są do tego celu specjalnie przygotowane. Nie są to pigmenty płytowe, takie bowiem ulegałyby zniszczeniu i nie dawały zamierzonego efektu podczas procesu wytłaczania.


    Jednakże używając tak przygotowanych pigmentów, właśnie przez to, że ich budowa jest płytkowa, nie możemy uzyskać wielu efektów metalicznych, takich jak połysk czy jasność.


    Paweł Bielawa

    Inver Polska

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...