Obliczenia wzorników i wizualizacja 3D
Funkcja masowych obliczeń pozwala na zbiorcze tworzenie receptur na przykład dla całego wybranego wzornika barw, według zadanych ustawień. Uzyskane wyniki można przedstawić w trójwymiarowym układzie współrzędnych (rys. 3). Pozwala to na szybkie oszacowanie czy stosowany zestaw pigmentów będzie wystarczający do uzyskania zadanej gamy barw, czy może dla uzyskania niektórych kolorów wymagane będą dodatkowe pigmenty.
Rys. 4. Możliwości komunikacji i wymiany danych z systemem Colibri.
Nietypowe oświetlenie
Receptury obliczane są z uwzględnieniem metameryzmu, czyli zgodności kolorystycznej w kilku wybranych standardowych rodzajach oświetlenia (iluminantach). Ostatnio wielką popularność zyskały energooszczędne lampy LED, jednak charakterystyki tego rodzaju źródeł światła mogą się znacznie różnić, zależnie od producenta i modelu. Z tego powodu nie istnieje wzorzec światła LED, który można by wybrać do obliczeń receptur. Colibri pozwala jednak na wprowadzenie widma i zdefiniowanie własnego standardu oświetlenia. Dzięki możliwości tworzenia receptur dostosowanych do dowolnego oświetlenia, można uniknąć reklamacji związanych z metameryzmem i zagwarantować odbiorcom najwyższą jakość barwy, nieosiągalną w innych programach.
Elastyczność i rozwiązania sieciowe
System kontroli i recepturowania barwy Colibri ma nowoczesną strukturę modułową, umożliwiającą w razie potrzeby rozbudowę o nowe funkcje oraz o dodatkowe stanowiska pomiarów i obliczeń. Ważną cechą jest możliwość zarówno pracy lokalnej, jak i sieciowej, ze wspólną bazą danych umieszczoną na serwerze lub w chmurze. Przydatna jest też możliwość eksportu i konwersji plików danych w różnych formatach dla zapewnienia wymienności z systemami innego typu oraz możliwość bezpośredniej komunikacji z zewnętrznymi systemami zarządzania zasobami ERP, danymi laboratoryjnymi LISP i innymi (rys. 4). Z kolei dostępność sterowników do spektrofotometrów różnych producentów gwarantuje, że użytkownik oprogramowania nie będzie związany tylko ze sprzętem pomiarowym Konica Minolta, a przejście z innego systemu na Colibri nie wymusza zmiany posiadanego urządzenia, co pozwala zachować zgodność wyników.
Leszek Latacz
Konica Minolta
Komentarze (0)