• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 2(70)/2011

    Artykuły branżowe

    Procesy Wspomagające

    Wyroby Lakiernicze

    Technologie Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.03.2011, ~ Administrator,   Czas czytania 4 minuty

    Strona 1 z 3

    Lakiery ściągalne i absorbery pyłu


    Lakiery ściągalne i pyłowiążące sprawdzają się zarówno w przypadku dużych kabin przemysłowych, jak i w małych komorach lakierniczych. Ułatwiają pracę w lakierniach, w tym w przemyśle meblowym.


    W procesie lakierowania zawsze dochodzi do strat technologicznych farby. Pewna jej część, np. w postaci przetrysku, odkłada się na elementach kabiny lub zasycha w powietrzu jako cząstki pyłu.


    Oprócz przetrysku, zanieczyszczenia kabin powodowane są również przez:

    - natryski na elementy kabiny

    - skapywanie materiału malarskiego

    - szlifowanie i polerowanie

    - napływ zanieczyszczeń z zewnątrz kabiny

    - krążenie powietrza i wznoszenie pyłu.

    984zkl_01.jpg

    Zaniedbane kabiny są przyczyną spadku wydajności i jakości.


    W zależności od intensywności lakierowania, stosowanych farb i stawianych wymagań dochodzi do utrudnienia procesu aplikacji oraz trudności z usuwaniem zanieczyszczeń. Kabina staje się brudna i ciemna, co niewątpliwie wpływa na jakość i wydajność pracy lakiernika. Nie bez znaczenia jest też duży nakład pracy związany z usuwaniem zabrudzeń. Zanieczyszczeń i pyłu nie można uniknąć, można natomiast skutecznie je eliminować. Zaniedbania w tym względzie przyczyniają się do błędów lakierniczych powierzchni.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dbałość o lakiernię powinna wynikać nie tylko z dbałości o sprzęt i wizualny porządek, ale pozwala ona na znaczne zwiększenie wydajności, zmniejszenie braków, skrócenie przestojów i w efekcie końcowym wyraźne oszczędności. W praktyce wiadomo, że utrzymanie czystości jest mozolne we wdrożeniu, stąd wymagane są skuteczne środki umożliwiające łatwą aplikację i usuwanie. Sam proces lakierowania powinien odbywać się bez zakłóceń i problemów jakościowych przy zminimalizowanych kosztach.


    Jak zabezpieczać kabiny?


    W rozwiązaniu problemu zanieczyszczeń bardzo pomocne są lakiery ściągalne (zwane również „foliami w płynie”) i absorbery pyłu. W zależności od zastosowania można wyróżnić wiele rodzajów lakierów ochronnych. Najczęściej stosowane przedstawiono w tabeli 1.


    Wymagania klientów powodują, że paleta środków jest nieustannie rozszerzana i wprowadzane są innowacje. W przemyśle meblowym stosowane są najczęściej zabezpieczenia typu: powłoka ochronna na ścianie wodnej lub suchej oraz przewodząca na posadzce. Ostatnio w palecie producenta dodatkowo pojawiły się lakiery:

    - odporny na podwyższone temperatury, np. do kabino-suszarek

    - przeznaczony do wrót zwijanych

    - lepki niebrudzący.


    Jakie korzyści przynosi stosowanie lakierów ochronnych?

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...