• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(67)/2010

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.09.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 3 z 6

    896zalecenia_001.jpg


    896zalecenia_002.jpg


    896zalecenia_003.jpg


    896zalecenia_004.jpg


    Nawet w sytuacji, gdy praca jest prowadzona z najwyższą starannością, nie do uniknięcia są odchyłki odcienia koloru i uzyskanego efektu podczas aplikacji z wykorzystaniem różnych partii produkcyjnych farb proszkowych. Widoczna tolerancja odchyłek wyglądu powłok metalicznych dla aplikacji poszczególnych partii produkcyjnych jest większa niż dla farb niezawierających tego typu pigmentacji. Ten fakt jest technologicznie uzasadniony i nie jest związany z przyczynami stojącymi po stronie procesu produkcyjnego prowadzonego w malarni. Dla metalicznych powłok proszkowych nie jest dopuszczalne dokonywanie oceny różnic wyglądu w oparciu o normy stosowane w przemyśle samochodowym, jak również inne normy lub techniczne biuletyny, jeśli nie były one w tym celu uprzednio uzgodnione.


    Uzyskany odcień koloru i efekt powłoki są w znacznej mierze zależne od własności konkretnej linii malarskiej. Przed rozpoczęciem wykonywania zlecenia należy wykonać próbki testowe dla oceny jakości wymalowań. W celu zminimalizowania odchyłek wyglądu powłok, jedno zadanie powinno być w całości wykonywane w jednej malarni, na tej samej linii, w możliwie krótkim czasie, przy stałych ustawieniach parametrów napylania i stosowaniu stałej proporcji proszku świeżego do odzyskowego (zalecana wartość proszku odzyskowego maks. 30%). Cechą napylania za pomocą ręcznych urządzeń aplikacyjnych jest nierównomierne osiadanie farby proszkowej na pokrywanym detalu. Dlatego też wymalowania nakładane takimi urządzeniami będzie charakteryzować poszerzona tolerancja uzyskanego odcienia i efektu wizualnego wymalowania.

    Dla uzyskania jednorodnego wyglądu powłoki operator malarni powinien określić stałą proporcję proszku świeżego do odzyskowego, po czym powinien utrzymywać ją przez cały okres wykonywania zlecenia. Ilość proszku świeżego w mieszaninie nie powinna być mniejsza niż 70% i zabronione jest prowadzenie napylania z wykorzystaniem jedynie proszku odzyskowego. Nie wszystkie metaliczne farby proszkowe mają porównywalne własności podczas przechodzenia przez systemy odzysku. Dlatego też, w każdym przypadku ustalenie właściwych proporcji proszków świeżego i odzyskowego powinno być poprzedzone wykonaniem próbek wymalowań określających dolną i górną granicę tolerancji uzyskanego odcienia i efektu wizualnego. Stała kontrola jakości uzyskiwanej powłoki jest konieczna podczas całego procesu malowania.


    Należy dążyć do zapewnienia jednorodnej grubości nakładanej powłoki mając na uwadze fakt, że nadmierne różnice mogą prowadzić do widocznych odchyłek wyglądu odcienia i efektu. Dla zapobieżenia powstawaniu defektów powierzchni (np. smugi, cienie), pojawiających się przy nakładaniu zbyt cienkich warstw farby z uwagi na wielkość ziaren pigmentu metalicznego (np. efekty iskrzące się), zaleca się malowanie powłok nie cieńszych niż 70 µm. W razie wątpliwości należy się skontaktować z producentem farby.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...