• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 5(79)/2012

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Procesy Wspomagające

    ponad rok temu  01.09.2012, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    1225zanim_003.jpg

    Rys. 1. Schemat metalizacji płomieniowej.


    1225zanim_004.jpg

    Rys. 2. Schemat metalizacji łukowej.


    Urządzenie do metalizacji łukowej jest znacznie bardziej skomplikowane i co za tym idzie droższe (rys. 3). Oprócz pistoletu składa się ono przede wszystkim z generatora prądu stałego. Wykorzystuje się do tego celu generatory o dużej mocy: 200-800 A i napięciu 24 V. Są one zwykle zespolone z urządzeniami służącymi do sterowania procesem, regulacji istotnych parametrów, jak: natężenie prądu, ciśnienie sprężonego powietrza i szybkości przesuwu drutu. Generator jest połączony z pistoletem wiązką przewodów: prądowych, sprężonego powietrza, podających drut oraz sterujących pracą całego zestawu. Pistolet do metalizacji łukowej jest większy od pistoletu do metalizacji płomieniowej. Oprócz podłączeń wszystkich przewodów ma on także wiele pokręteł regulujących jego pracę. Większa jest również jego głowica, do której dochodzą jednocześnie dwa druty natryskiwanego metalu. Kompensatą dla rozmiarów pistoletu jest większa wydajność natrysku oraz niższe koszty dzięki wykorzystaniu jako źródło ciepła prądu elektrycznego zamiast gazu.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Właściwości ochronne powłok metalowych nanoszonych natryskiem zależą od wielu czynników: rodzaju metalu, grubości powłoki, czystości podłoża przed natryskiem oraz staranności wykonania. Do ochrony przed korozją wyrobów stalowych wykorzystuje się głównie czysty cynk lub tzw. ZnAl, stop zawierający 85% cynku i 15% aluminium. Znacznie rzadziej wykorzystuje się czyste aluminium, głównie są to stopy glinu, jak np. AlMg5, przede wszystkim stosowany do zabezpieczenia elementów eksploatowanych w wodzie morskiej.

    Ze względu na porowatą strukturę powłok natryskiwanych cieplnie rzadko stosuje się je jako samodzielne zabezpieczenie. Aby zapewnić dobrą ochronę wymagają dużej grubości lub dodatkowego uszczelnienia. Zwykle na warstwę metalu nakłada się zestaw farb, które łącznie z powłoką metalową stanowią doskonałą ochronę dla stali. Bezpośrednio na świeżą powłokę metalową nakłada się warstwę farby, opartą na niskocząsteczkowych żywicach, która ma za zadanie jej doszczelnienie. Następnie nakłada się jeszcze warstwę pogrubiającą i nawierzchniową.


    1225zanim_005.jpg

    Rys. 3. Urządzenie do metalizacji łukowej.


    Grubość powłoki metalowej dobiera się zależnie od agresywności środowiska w jakim ma być eksploatowany obiekt, przewidywanego okresu eksploatacji oraz zestawu farb, jakie zostaną dodatkowo naniesione. Waha się ona w przedziale od 50 do 400 ?m. Zwykle stosuje się grubości w przedziale od 60 do 200 ?m. Przy czym wyższe wartości są wymagane jeśli powłoka będzie eksploatowana bez dodatkowego pokrycia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...