• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2024 Bogumiła

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 6(86)/2013

    Artykuły branżowe

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.11.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3


    Sprawozdawczość i opłaty

    Organem właściwym do składania sprawozdań i wnoszenia opłat jest marszałek województwa właściwy dla miejsca korzystania ze środowiska. To do Urzędu Marszałkowskiego kierujemy sprawozdanie i na konto urzędu wnosimy opłatę. Kopię sprawozdania kierujemy również do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Należy pamiętać, że wielkość opłaty ustalamy we własnym zakresie, a samą opłatę wnosimy solidarnie bez wezwania. Dniem wniesienia opłaty musi być dzień złożenia sprawozdania. Do roku 2012 opłaty były wyliczane i wnoszone 2 razy w roku, do końca miesiąca następującego po półroczu, tj. do 30 lipca za okres pierwszego półrocza i do 31 stycznia za drugie półrocze. Za rok 2013 sprawozdanie i opłata będzie wnoszona jednorazowo za cały rok 2013 w terminie do 31 marca za rok ubiegły.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Jednostkowe stawki opłat do wyliczeń za rok 2013 zostały opublikowane w Obwieszczeniu Ministra Środowiska [2], natomiast wzór formularza opłatowego jest opublikowany jako załącznik do Rozporządzenia Ministra Środowiska [3]. Opłaty nie wnosi się, jeżeli wyliczona kwota nie przekracza 800 PLN za rok 2013 (za lata poprzednie, w którym opłaty wnoszone były w okresach półrocznych, kwota wolna wynosiła 400 PLN/pół roku). Uwaga: Zwolnienie od opłaty nie skutkuje zwolnieniem z obowiązku złożenia wykazu, na podstawie którego wyliczona została opłata do Urzędu Marszałkowskiego i WiOŚ.

    Formularze opłatowe i dowody wniesienia opłaty muszą być archiwizowane przez 5 lat i dostępne w zakładzie na wypadek audytów i kontroli środowiskowych.


    Kary i sankcje

    Opłaty środowiskowe są zobowiązaniem podatkowym i ich nieuiszczanie skutkuje ściągnięciem wraz z odsetkami ustawowymi w trybie określonym przepisami o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Warto pamiętać, że obowiązki sprawozdawcze i opłatowe z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska ulegają przedawnieniu po 5 latach, zatem w roku 2013 możemy zostać jeszcze skontrolowani i ukarani za niewywiązanie się z obowiązku opłatowego za rok 2009. Organem kontrolnym, który może sprawdzić wywiązywanie zakładu z obowiązku opłatowego jest Urząd Marszałkowski, w którego gestii leży ściąganie opłat. Również WIOŚ może skontrolować obowiązek opłatowy. Urząd ten może sprawdzać kompleksowo wypełnianie obowiązków środowiskowych przez zakład. Poza egzekucją długu wraz z odsetkami zakład może zostać ukarany grzywną za działanie niezgodne z wymogami ustawy [1].


    Opłaty podwyższone

    Jeżeli wyliczone opłaty dotyczą emisji substancji lub zużycia surowców dla linii lub instalacji, która podlega pozwoleniu lub zgłoszeniu, a nie zostało ono dokonane, to wówczas wyliczoną opłatę podstawową wnosimy w kwocie powiększonej o 500%.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...