• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 4(84)/2013

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3


    - Pojazdy firmowe

    Nie wolno także zapominać o pojazdach użytkowanych w naszych firmach. Ich użycie nie wymaga oczywiście uzyskania pozwoleń, ale konieczne jest rozliczanie emisji związanej z ich eksploatacją i wnoszenie opłat z tytułu gospodarczego korzystania ze środowiska. Należy pamiętać, że przepisom podlegają nie tylko pojazdy użytkowane na terenie firmy, jak np. wózki widłowe, ale także te, które poruszają się poza jej terenem, lecz są własnością firmy, np. auta przedstawicieli handlowych.


    Skąd wziąć niezbędne informacje?

    Poza informacjami zebranymi podczas wizyty w hali produkcjnej, konieczne jest uzyskanie kilku dodatkowych informacji. Cenna może się okazać pomoc wszystkich osób odpowiedzialnych za procesy i urządzenia w naszym zakładzie: technologów, techników, specjalistów utrzymania ruchu. Informacje dotyczące mocy urządzeń, zużycia mediów, emisja z urządzeń, można często znaleźć w odpowiedniej dokumentacji technicznej, jak dokumenty DTR. Dla urządzeń nowych jest to dość łatwe, ponieważ wszystkie takie informacje są zawarte w dokumentacji dostarczanej wraz z urządzeniem w chwili zakupu. Jeżeli posiadamy urządzenia bez stosownej dokumentacji, to, niestety, konieczne będzie jej odtworzenie, co wiąże się z pewnymi kosztami. Należy pamiętać, iż dokumentacja do maszyn jest wymagana nie tylko z uwagi na przepisy ochrony środowiska, ale również przepisy BHP.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Co dalej?

    Z kompletem ww. informacji przystępujemy do oceny wpływu naszego zakładu na środowisko naturalne. Wpływ oceniamy z uwzględnieniem wszystkich aspektów oddziaływania:

    - emisja odpadów: identyfikacja składu chemicznego odpadów, ich właściwości, źródło pochodzenia oraz ilości wytwarzane w ujęciu rocznym. Dane te będą konieczne do przypisania im właściwych kodów.

    - emisja do powietrza: rodzaj substancji emitowanej, emisja na godzinę pracy, ilość wytwarzanych produktów, sposób wprowadzania do powietrza: emitory, wentylacja itp.

    - emisja energii: źródła hałasu środowiskowego, jak centralne wywiewne, wentylatory dachowe, klimatyzatory przemysłowe, ale również hałas od transportu wewnętrznego: wózki widłowe, rozładunek, załadunek towarów

    - emisja ścieków:

    wszystko poza ściekami socjalno-bytowymi wprowadzane do kanalizacji miejskiej, ilości i skład chemiczny ścieków.

    - zużycie surowców: mimo że bezpośrednio nie jest to regulowane przepisami, to wiedza jest konieczna, aby wyliczyć inne wpływy na środowisko. Zużycie paliw do celów produkcyjnych będzie konieczne do prawidłowego oszacowania emisji do powietrza. Bardzo istotne jest zbieranie danych o zużyciach w przypadku, gdy czerpiemy surowce z ujęć własnych, np. wodę ze studni.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik