• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Artykuły branżowe

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Artykuły branżowe

    Normy/Prawo

    ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Ocena oddziaływania na środowisko jako element procedury ubiegania się o dofinansowanie projektu z funduszy Unii Europejskiej


    Procedura ubiegania się o dofinansowanie projektu z funduszy Unii Europejskiej w perspektywie finansowej 2007-2013 jest procesem złożonym, wymagającym skompletowania pokaźnego pakietu niezbędnych załączników.


    Jednym z najistotniejszych elementów dokumentacji aplikacyjnej jest właściwie przeprowadzona procedura oceny oddziaływania na środowisko, której najistotniejsze zagadnienia przedstawione zostały poniżej. Procedura, o której mowa powyżej, została uregulowana w tzw. wytycznych w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych, które zostały wydane na podstawie delegacji zawartej w art. 35 ust. 3 pkt 5b ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Wytyczne wskazane powyżej mają zastosowanie do przedsięwzięć, dla których wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach złożono po dniu 15 listopada 2008 r. Natomiast wytyczne ministra rozwoju regionalnego z dnia 3 czerwca 2008 r. w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych mają nadal zastosowanie dla przedsięwzięć przygotowywanych w stanie prawnym sprzed 15 listopada 2008 r. Zgodnie z dyrektywą Rady nr 85/337/EWG z dnia 27 czerwca 1985 r. w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne tzw. dyrektywa OOŚ, wyróżnione zostały dwa typy przedsięwzięć, a mianowicie:

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - przedsięwzięcia wymienione w aneksie I dyrektywy OOŚ, dla których przeprowadzenie postępowania OOŚ jest obligatoryjne. Są to tzw. przedsięwzięcia z grupy I,

    - przedsięwzięcia wymienione w aneksie II dyrektywy OOŚ, dla których przeprowadzenie postępowania OOŚ może być wymagane. Są to tzw. przedsięwzięcia z grupy II.


    W przypadku przedsięwzięć z grupy II mamy do czynienia z tzw. screeningiem (określany także czasami jako: rozpoznanie, selekcja, kwalifikacja), którego celem jest rozstrzygnięcie, w ramach etapu wstępnego, czy przedsięwzięcie z grupy II powinno zostać poddane OOŚ.

    W przypadku, gdy projekt o charakterze infrastrukturalnym nie został wymieniony w aneksie I oraz II dyrektywy OOŚ i nie wpływa znacząco na obszar Natura 2000, do wniosku o dofinansowanie projektu należy dołączyć:

    - opinię właściwego organu o braku konieczności przeprowadzenia postępowania OOŚ wraz z zapytaniem o konieczność przeprowadzenia procedury OOŚ zawierającym informacje o przedsięwzięciu;

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...