- Jednostkę Organizacji Technicznej, za zgodą komisji i po konsultacji ze Stałym Komitetem ds. Budownictwa w Europejskim Dokumencie Oceny (EDO), które następnie przenoszone są do Europejskiej Oceny Technicznej (ETO).
Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych wyrobów budowlanych
Posiadając Europejską Ocenę Techniczną, producent wprowadzając do obrotu i stosowania nowy wyrób musi nawiązać kontakt z jednostką notyfikowaną przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, mający na celu przeprowadzenie przez nią oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Wszystkie państwa członkowskie notyfikują komisji i sobie wzajemnie jednostki upoważnione do wykonywania zadań strony trzeciej w procesie oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych.
Ocena i weryfikacja stałości właściwości użytkowych prowadzana jest zgodnie z jednym z systemów ujętych w załączniku V do rozporządzenia.
Deklaracja właściwości użytkowych
Obowiązkiem producenta jest sporządzenie deklaracji właściwości użytkowych przy wprowadzaniu wyrobu do obrotu. Dotychczasowe uregulowania prawne wg "dyrektywy budowlanej" stanowiły, że oznakowanie wyrobu znakiem CE oznaczało dopuszczenie na wszystkie rynki krajów UE, niezależnie od zakresu deklarowania właściwości użytkowych, nie wymagało więc sprawdzenia, czy deklarowane właściwości pozwalają na jego zastosowanie w świetle przepisów danego kraju. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, producent wyrobu zobowiązany jest do zapewnienia zgodności wyrobu z przepisami obowiązującymi w danym kraju. Oznacza to, że producent ustalając zakres i poziom deklarowanych właściwości użytkowych powinien znać wymagania techniczne obowiązujące w krajach, do których przewiduje import produkowanego wyrobu. Podstawowe informacje na temat przepisów technicznych są możliwe do uzyskania w krajowym punkcie kontaktowym ds. wyrobów budowlanych, których lista dostępna jest na stronach Komisji Europejskiej.
Zgodnie z zasadami ujętymi w rozporządzeniu 305/2011, producent konstrukcji stalowych na rynek europejski (oznakowanie CE) musi zadeklarować ocenę właściwości użytkowych elementów i zestawów elementów konstrukcyjnych. Dla ujednolicenia standardów jakościowych, została z dniem 1 lipca 2014 r. zharmonizowana z wyżej wymienionym rozporządzeniem norma PN-EN 1090-1+A1 2012 Wykonania konstrukcji stalowych i aluminiowych. Część 1. Zasady oceny zgodności elementów konstrukcyjnych. Te wytwórnie konstrukcji stalowych, które chcą wytwarzać wyroby budowlane na rynki unijne, muszą poddać się certyfikacji przez uznaną jednostkę notyfikowaną przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji, która w oparciu o przeprowadzone wstępne badania typu, a następnie stały nadzór i ocenę zakładowej kontroli produkcji wydaje certyfikat stałości właściwości użytkowych wyrobu.
Komentarze (0)