Pod koniec września odbyła się uroczystość 70-lecia firmy Hiab połączona z oficjalnym otwarciem zakładu. Zaproszeni goście nie tylko zapoznali się z profilem działalności koncernu, ale mieli okazję do rozmów z szefami firmy oraz możliwość zwiedzenia nowoczesnej malarni proszkowej (proces lakierowania był opisany w "Lakiernictwie Przemysłowym" nr 3(89)/2014).
- Jesteśmy dumni z naszych produktów i naszego dziedzictwa - mówił podczas uroczystości Roland Sundén, prezes Hiaba. - Ponadto, jesteśmy wdzięczni wszystkim naszym klientom, którzy cenią sobie doskonałe właściwości naszych produktów i to, że wnoszą one nową wartość do ich działania. Jest co świętować. Europa stanowi istotną część rynku dla firmy Hiab, stąd ta najnowsza inwestycja w budowę nowoczesnego zakładu montażowego w Stargardzie Szczecińskim. Miasto to oferuje idealną lokalizację z doskonałą logistyką i możliwością bycia bliżej naszych klientów w regionie.
Symbol słonia
Hiab - światowy lider rynku w dziedzinie rozwiązań załadunkowych do montażu na podwoziach samochodów ciężarowych - oferuje kompletny asortyment wyrobów do załadunku i dostaw towarów. Produkty marki Hiab, czyli przede wszystkim różnego rodzaju żurawie, wykorzystywane są m.in. na placach budowy, w leśnictwie, w przemyśle, przy przeładunkach odpadów, w recyklingu oraz przez wojsko. Logo - symbol słonia - jest potwierdzeniem wysokiej jakości produktów marki Hiab.
Podczas wizyty w zakładzie produkcyjnym Hiab można było zapoznać się z procesem malowania detali żurawi, jak również zwiedzić część montażową.
Jedną ze szczególnych innowacji w nowej fabryce jest proces lakierowania nDurance™ - to zaawansowana technologicznie i przyjazna dla środowiska obróbka wstępna i proces malowania proszkowego, który oferuje unikalną trójwarstwową ochronę przed korozją i trudnymi warunkami pracy. Proces jest w stu procentach wolny od fosforanów, nie wykorzystuje żadnych metali ciężkich i w zasadzie nie wytwarza odpadów - co prowadzi do dużych oszczędności energii i wody. Zastosowane technologie i materiały nie stwarzają zagrożenia dla środowiska, dodatkowo instalacja wyposażona jest w oczyszczalnię ścieków. Dbałość o naturę idzie w parze z wysoką jakością powłok malarskich. - Odpowiednie mechaniczne i chemiczne przygotowanie powierzchni (oxilany plus KTL), zautomatyzowany proces nakładania powłok proszkowych oraz współpraca z renomowanymi dostawcami chemii i farb - to wszystko zapewnia nam jakość powłok często wyższą niż oczekują nasi klienci - mówi Danuta Dobrzyńska, menedżer lakierni w firmie Cargotec, która oprowadzała gości po malarni. - Kontrola jakości jest bardzo istotnym aspektem procesu. Aby zapewnić najwyższą jakość powłoki, produkty poddawane są weryfikacji nie tylko w naszym laboratorium, ale także badaniom w laboratoriach zewnętrznych. Spełniamy w stu procentach rygorystyczne wymagania stawiane nam przez klientów.
Grzegorz Petka
Fot. Julian Ciesielski
Komentarze (0)