Letni upał zamiast pieca
Latem 2003 roku stara lakiernia została zburzona i rozpoczęto prace nad budową nowej. Ze względu na brak możliwości zatrzymania produkcji w okresie przejściowym w zakładzie we Frankenthal zorganizowano transport wahadłowy do fabryki w Halle, która udostępniła na ten okres swoją lakiernię do produkcji pomp ETA. Dzięki wyjątkowo upalnemu latu często można było nawet zrezygnować z suszenia w piecu. Pompy wracały wysuszone ze swojej wycieczki do Halle, a po montażu były przekazywane do wysyłki. W listopadzie 2003 nowa lakiernia została oddana do użytku. Jej moce przerobowe to 70000 pomp rocznie.
Wyzwanie dla logistyki
Nowa lakiernia jest idealnie dostosowana do logistycznych wymogów producenta pomp. Obok wspomnianej wcześniej różnorodności produktów występują jeszcze inne cechy szczególne. W przypadku dostawy urządzeń rezerwowych bardzo często liczy się czas produkcji. Jeśli gdzieś na świecie ze względu na usterkę pompy stanie instalacja lakierowania zanurzeniowego, termin dostawy nowej pompy jest punktem krytycznym. Po wprowadzeniu zamówienia na pompę do systemu SAP pompy są składane jak klocki puzzle – w systemie modułowym – z części dostępnych w centralnym magazynie. Jeżeli do montażu potrzeba niestandardowych części, ich produkcja lub dostosowanie następuje natychmiast. Po montażu następuje albo natychmiastowe przekazanie urządzeń do lakierni za pomocą podziemnego przenośnika taśmowego lub przekazanie do magazynu przejściowego za pomocą systemu power&free. Magazyn pośredni umożliwia określenie priorytetów dla lakierni w trzech kategoriach – z pewnym uproszczeniem wg motto „lakierowanie natychmiast”, „lakierowanie w następnej kolejności” lub „lakierowanie wkrótce”. Dzięki temu możliwe jest lakierowanie 300 sztuk pomp dziennie i przyśpieszenie procesu produkcji dla najpilniejszych zleceń. Następnie pompy są wprowadzane do komory lakierniczej z przeźroczystą obudową, która pierwotnie została zaprojektowana do obsługi przez dwie osoby. Podczas pracy okazało się, że jedna osoba może bez problemów polakierować wszystkie pompy z jednej zmiany.
Gra kolorów
Mimo że pompy najczęściej pracują w ukryciu, ich kolor jednak często ma znaczenie dla użytkowników. KSB posiada swój system kolorów, wynikający najczęściej z roli pompy w danym procesie. Niebieskie pompy to najczęściej pompy wodne, pomarańczowe to pompy techniki budowlanej, a czerwone to agregaty przeciwpożarowe. Innym, często spotykanym odcieniem, jest metaliczny szary jako kolor pomp na media gorące. Ponadto oferta KSB obejmuje wszelkie odcienie farby. Rocznie zużywa się ok. 30000 kg farby. Usunięcie nadmiaru farby wykonuje zewnętrzna firma podwykonawcza.
Komentarze (0)