Przeszłość i przyszłość farb ciekłych do metali
Rozmawiamy z Czesławem Czają, prezesem zarządu firmy Pronet Color Sp. z o.o., producentem i dystrybutorem ciekłych powłok lakierniczych.
- Ponad dwadzieścia lat na rynku przemysłowych powłok lakierniczych to bardzo długi okres. Jak zmieniał się rynek na przestrzeni lat?
- Przemysłowy rynek powłok lakierniczych 20 lat temu to przede wszystkim produkty oparte na bazie nitro i żywicach alkidowych. W ciągu tego okresu zapotrzebowanie rynku przekształciło się z powłok syntetycznych na powłoki o wyższej kulturze. Można powiedzieć, że na dzień dzisiejszy trzy czwarte systemów to powłoki rozpuszczalnikowe 2K i 2CT, a jedna czwarta to powłoki wodorozcieńczalne.
- Wymagania jakościowe w stosunku do powłok malarskich są coraz wyższe. Oferowane produkty muszą więc spełniać coraz więcej norm. Rozumiem, że jakość potwierdzona badaniami i odpowiednimi certyfikatami to dziś konieczność?
- Dajecie długoletnie gwarancje. Co one obejmują i jakie warunki trzeba spełnić?
- Przede wszystkim są to gwarancje technologiczne systemu przeznaczonego dla danego klienta, począwszy od przygotowania powierzchni, zachowania grubości powłoki również w sferach ekstremalnych (trudno dostępne miejsca) oraz zabezpieczenia odpowiednich powłok dla różnych klas korozyjności. Podczas omawiania systemu gwarancji nie bierzemy pod uwagę ceny produktu, a system powłok lakierniczych musi spełnić odpowiednie warunki jakościowe. Jeżeli klient zainteresowany jest tylko ceną, nie przystępujemy do kontraktu. Podczas trwania kontraktu jakość aplikacji zabezpieczamy poprzez odpowiedni audyt.
- Proponujecie kompleksowy system lakierniczy. Jakie produkty on obejmuje?
- Stosujemy system alkidowy, 2K, 2 CT, powłoki antygraffiti i system powłok wodorozcieńczalnych.
- W ofercie Pronet Color są farby nie tylko dla przemysłu, ale i dla infrastruktury. Tu duże znaczenie ma zapewne zabezpieczenie antykorozyjne?
- Można powiedzieć, że standardowe zabezpieczenie do przemysłu spełnia normy jakościowe dla 720 godzin w komorze solnej, ale dla powłok ekstremalnych, np. wieże wiatrowe, ta odporność korozyjna musi być większa - około 1500 godzin w komorze solnej i takie powłoki również posiadamy.
- Coraz bardziej powszechne staje się stosowanie systemów wodorozcieńczalnych, a to dzięki wielu zaletom tych lakierów, w szczególności chodzi oczywiście o zmniejszenie emisji substancji lotnych do atmosfery. A jak to w praktyce wygląda? Czy klienci rzeczywiście odchodzą od farb rozpuszczalnikowych na rzecz lakierów wodnych?
Komentarze (0)