VIII Doroczna Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego "Współczesne technologie przeciwkorozyjne"
Gośćmi tegorocznej konferencji byli: prof. Lorenzo Fedrizzi - prezydent Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC) i były przewodniczący Grupy Roboczej Coatings, Józef Kozieł - prezydent Federacji Stowarzyszeń Technicznych Przemysłu Farb w Krajach Europejskich (FATIPEC) i prof. Pier Luigi Bonora - członek Komitetu Naukowego Federacji FATIPEC.
Do tradycji konferencji należy coroczne przyznawanie Odznaki Wielkiego Korozjonisty. W tym roku kapituła, pod przewodnictwem Aleksandry Baraniak, przyznała ją dr. inż. Andrzejowi Królikowskiemu.
Na sesję plenarną złożyły się trzy referaty. Pierwszy, pt. "Environmentally friendly sol-gel coatings for aluminium alloys ", wygłosił prof. Lorenzo Fedrizzi. Omówił w nim otrzymane metodą zol-żel powłoki ZrO2, opracowane na Uniwersytecie w Udine. Badania otrzymanych warstw w połączeniu z powłoką gruntową i nawierzchniową wykazały, że cienka powłoka zol-żel (100-200 nm) poprawia odporność powłoki organicznej na korozję dzięki właściwościom barierowym, jak również promuje dobrą adhezję wyrobów lakierowych, co zapobiega delaminacji i pęcherzeniu powłok w nacięciach podczas badań w komorze solnej (w tym korozji nitkowej) i cyklicznych testach zanurzeniowych. Dodatek związków ceru nadaje warstwie zdolność samonaprawiania się dzięki migracji jonów Ce do uszkodzonych miejsc. Opracowane powłoki zol-żel mogą stanowić alternatywę chromianowych powłok konwersyjnych stosowanych w przemyśle samochodowym i lotniczym.
... i w plenerze.
W drugim referacie plenarnym Wally Mirgorod przedstawił technologię obróbki powierzchni z użyciem ścierniw Sponge-Jet (ścierniwo w otulinie z gąbki). Zastosowanie tego typu ścierniwa zmniejsza zapylenie o 98% w porównaniu do tradycyjnych ścierniw, co umożliwia prowadzenie prac w pobliżu działającej aparatury i urządzeń.
Sesję plenarną zakończył referat Józefa Kozieła, który zapoznał uczestników z działalnością federacji FATIPEC - założoną w 1950 r. i reprezentującą obecnie 12 krajów - w zakresie nauki i przemysłu wyrobów lakierowych. FATIPEC organizuje co dwa lata Europejski Kongres Techniczny Farb i Lakierów (ETCC), który w tym roku odbędzie się w Kolonii w dniach 3-5 września pod hasłem "Nowe funkcje i zrównoważony rozwój stymulatorem przyszłości wyrobów lakierowych".
Komentarze (0)