• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 1(63)/2010

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    Motoryzacja

    Lakiernictwo Ciekłe

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.01.2010, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    9. Żółty i złoty – 1%

    10. Inne – poniżej 1%


    Zmiany na rynkach

    – Istnieją wciąż wyraźne różnice regionalne w preferencjach dotyczących kolorów, ale nie da się nie zauważyć silnych trendów globalnych – zauważyła Nancy Lockhart. – Preferencje kolorystyczne mogą zmieniać się z roku na rok ze względu na szeroki zakres czynników, włącznie z typami wprowadzanych na rynek pojazdów, mniejszymi rozmiarami pojazdów, upodobaniami konsumentów a nawet sytuacją gospodarczą. Te i inne czynniki kulturowe, społeczne i demograficzne mogą z czasem zmieniać tendencje regionalne.

    812060.jpg

    Czerwony jest wciąż jednym z ulubionych kolorów m.in. Amerykanów.


    W Ameryce Północnej najczęściej wybieranym kolorem pozostaje kolor biały (17,8% pojazdów). Tuż za nim plasuje się kolor czarny (17%) oraz srebrny (16,7%). Jednakże analiza popularności koloru czarnego na przestrzeni czasu pokazuje utrzymującą się tendencję wzrostową – o aż sześć punktów procentowych od 2005 r., podczas gdy kolor srebrny i biały straciły około dwa punkty w ciągu ostatnich pięciu lat. Chromowy niebieski i chromowy czerwony pozostają bardzo popularne na rynku północnoamerykańskim, odnotowując wzrost z 11% w 2006 r. do około 12% w tym roku. W Europie kolor czarny (27%) – wybierany najczęściej – cały czas zwiększa swoją przewagę nad szarym (19,9%), który wykazuje tendencję spadkową. Popularność koloru białego (10,2%) rośnie, lecz nadal dzieli go bardzo duży dystans od pierwszej dwójki. W tym roku byliśmy również świadkami poważnych zmian upodobań kolorystycznych w Japonii, w wyniku których zbliżyły się one do panujących na rynkach północnoamerykańskich i europejskich. Najczęściej – w 28% przypadków – wybierano kolor biały, co stanowi jednak czteropunktowy spadek w stosunku do 2008 r. Popularność koloru srebrnego obniżyła się o 5 punktów i z 23% zajmuje on obecnie drugą pozycję ex aequo z czernią. Natomiast na rynku chińskim możemy zaobserwować bardzo dużą zmienność preferencji dotyczących koloru. Po czteropunktowym wzroście popularności kolor srebrny osiągnął 36%, utrzymując swoją pozycję niekwestionowanego zwycięzcy, podczas gdy kolor czarny stracił aż osiem punktów i z 23% zajął drugą pozycję. Przewiduje się jednak, iż z roku na rok zmiany na tym stale rozwijającym się rynku będą coraz mniejsze.

    812061.jpg

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Dzięki użyciu pigmentów oraz elementów zmieniających barwy, tradycyjne kolory zyskują nowy blask.


    Rynek indyjski wykazuje silne preferencje dla srebra (26,4%), bieli (23,4%), czerwieni (16,1%) oraz koloru niebieskiego (10,9%); pozostałe nie przekroczyły 6-procentowego progu. Co ciekawe, podział na rynku rosyjskim wygląda podobnie, z silnie nasyconymi kolorami chromu rozrzuconymi po całej przestrzeni rankingu, choć najbardziej zauważalnie w obszarze zielonego. W rankingach rosyjskich na pierwszym miejscu plasuje się kolor srebrny (23,4%), po nim zielony (18,2%), czarny (16,7%), niebieski (15,5%) i czerwony (10,8%). Sprawozdanie firmy DuPont na temat popularności kolorów samochodów na świecie jest najbardziej kompetentnym źródłem informacji o preferencjach kolorystycznych a także jedynym, które uwzględnia tak szczegółowe dane o rynkach samochodowych w różnych krajach i regionach, w tym: w Stanach Zjednoczonych, Europie, Rosji, Azji, Meksyku, Brazylii, Japonii, Korei Południowej, Chinach i Indiach.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik