O dopasowaniu oferty do oczekiwań klientów mówił także Konrad Bączek z firmy AkzoNobel Powder Coatings. - Dzięki temu została opracowana innowacyjna technologia malowania proszkowego umożliwiająca nałożenie dwóch farb proszkowych bez potrzeby polimeryzacji pomiędzy poszczególnymi aplikacjami - stwierdził K. Bączek. - Celem stosowania tego rodzaju technologii jest ograniczenie strat korozyjnych oraz zwiększenie żywotności części maszyn i urządzeń szczególnie narażonych na korozję. Nad tym unikalnym systemem farb pracowano w AkzoNobel kilka lat i obecnie technologia ta może być z powodzeniem wykorzystywana w lakierniach (o szczegółach pisaliśmy w "Lakiernictwie Przemysłowym" nr 3(89)/2014 - dop. red.)
Opinie uczestników spotkania utwierdzają w przekonaniu organizatora o potrzebie zorganizowania kolejnego sympozjum. - Mimo mojego nastawienia głównie na zagadnienia malowania proszkowego oraz przygotowania powierzchni, kilka innych tematów zwróciło moją uwagę i ukierunkowało na ciekawe nowe rozwiązania - powiedział nam Adrian Sobań z firmy Vitkovice Milmet S.A. - Choć mam pewne uwagi co do organizacji i tematyki, uważam, że konferencja była udana.
- Otrzymaliśmy wiele propozycji tematów, często bardzo specjalistycznych, na przyszłe spotkanie - podsumował Marek Możdżyński, z firmy MWM Engineering Group Sp. z o.o., organizator sympozjum. - Dzięki temu "Chemia i Motoryzacja 2015" zapowiada się jeszcze bardziej atrakcyjnie i ciekawie.
Grzegorz Petka
Komentarze (0)