Nowe osiągnięcia w dziedzinie wyrobów lakierowych
Kolejna, zorganizowana po raz dziesiąty w dwuletnim cyklu, międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna poświęcona farbom i lakierom "Advances in Coatings Technology - ACT'12" odbyła się po raz pierwszy na terenie Centrum Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu w dniach 9-11 października 2012 r. Organizatorem konferencji tego cyklu jest gliwicki Oddział Farb i Tworzyw Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu.
Konferencje ACT są największym wydarzeniem w sektorze farb i lakierów na terenie Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej, które weszły na stałe do kalendarza urządzanych w Polsce spotkań naukowo-technicznych, poświęconych najnowszym zagadnieniom i osiągnięciom z zakresu technologii farb i lakierów. Celem konferencji jest prezentacja osiągnięć wiodących światowych firm oraz ośrodków badawczych i uniwersyteckich związanych z branżą farb i lakierów, a także nawiązanie współpracy na szczeblu międzynarodowym pomiędzy specjalistami z tej dziedziny. Silnie międzynarodowy charakter konferencji ACT wyróżnia je od innych tego rodzaju wydarzeń organizowanych w kraju. Podobnie jak miało to miejsce w latach ubiegłych, 40 proc. uczestników przyjechało z zagranicy z 14 krajów. W konferencji wzięło udział ponad 100 specjalistów branży farb oraz przedstawicieli świata nauki. Najliczniej po Polakach reprezentowani byli Niemcy, a następnie Francuzi i Rosjanie oraz Czesi, Finowie i Szwajcarzy. Liczba instytucji reprezentowanych na konferencji wynosiła 66, z czego 48 proc. stanowiły instytucje zagraniczne. Warto zauważyć, że 74 proc. wszystkich instytucji to jednostki przemysłowe, natomiast jednostki badawczo-rozwojowe i wyższe uczelnie stanowiły 20 proc.
W czasie trzech dni obrad wygłoszono blisko 40 referatów. Program konferencji obejmował zagadnienia bazy surowcowej dla wyrobów lakierowych (żywic polimerowych, pigmentów, wypełniaczy, środków pomocniczych i innych materiałów), nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania wyrobów lakierowych (w tym nonotechnologii, funkcjonalnych wyrobów lakierowych, wyrobów wodorozcieńczalnych, proszkowych, utwardzanych radiacyjnie) oraz zagadnienia stosowania wyrobów lakierowych, regulacji prawnych (obejmujących nową koncepcję długoterminowej ochrony powłok lakierowych przeciwko działaniu pleśni i glonów, wydłużonego czasu eksploatacji fasad budynków, wpływu dyrektywy dotyczącej środków biobójczych na obecną sytuację w sektorze farb i lakierów), jak również analizę i badania wyrobów lakierowych i powłok.
Komentarze (0)