Konkurs ma na celu umożliwienie rywalizacji uczniom programowo najstarszych klas; wyrabianie u uczniów zainteresowań zawodowych, wytwarzanie atmosfery fachowości i prestiżu zawodowego.
W Oświęcimiu wyłonili przyszłych mistrzów fachu przemysłu drzewnego
Prestiżowy tytuł „Sprawny w Zawodzie” – przyznany w tym roku po raz dwudziesty – kolejny raz potwierdził wybitne umiejętności dydaktyczne kultywowane od ponad wieku w Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Minione wydarzenie ugruntowało też opinię - mamy kompleksowo przygotowywanych absolwentów w dziedzinie stolarstwa ze szkół zawodowych i techników z całej Polski!
W Zespole Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu odbyła się V edycja ogólnopolskiego, a zarazem XX jubileuszowa edycja konkursu „Sprawny w Zawodzie – Stolarz i Technik Technologii Drewna,” którego organizatorem i pomysłodawcą jest Zespół Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu. Pierwszego dnia o zwycięstwo walczyło 42 uczniów z 15 zasadniczych szkół zawodowych kształcących się w zawodzie stolarz. Drugiego dnia w szranki o tytuł najsprawniejszego stanęło 27 techników technologii drewna z 9 szkół. Przybyli tu z kilkunastu miejscowości z Polski. Przebieg konkursu w obu dniach był podobny. Po części oficjalnej rozpoczął się test teoretyczny. – Były też pytania podchwytliwe i sprawdzające wiedzę o najnowszych technologiach z dziedziny wykańczania powierzchni – operacje wykonywane w kolejności z technologii: gruntowanie, nanoszenie podkładu, szlifowanie, wykańczanie, a także np. pytanie o metodę hydrodynamiczną i sprężone powietrze, czy którą metodę wybrać do polakierowania np. ołówków? – przybliżał kulisy rywalizacji Franciszek Synowiec, nauczyciel przedmiotów teoretycznych i zawodowych w Zespole Szkół Zawodowych. W części praktycznej, tak jak w poprzednich edycjach rywalizacji, uczniowie mieli za zadanie wykonać za pomocą obróbki ręcznej element z drewna litego zgodnie z otrzymanym rysunkiem oraz rozwiązać ćwiczenie polegające na wykazaniu się umiejętnościami rozpoznawania gatunków drewna, rodzaju narzędzi, rodzaju obróbki i materiału lub typu konstrukcji. Kryteria oceny prac konkursowych obejmowały ocenę dokładności wykonania – wymiarów gabarytowych i profili, strugania, piłowania, dłutowania, trasowania oraz estetyki wykonania pracy. Ponadto, ocenie podlegała organizacja stanowiska pracy, poszanowanie narzędzi, ład na stanowisku, czas wykonania w stosunku do przewidzianego na wykonanie zadania, przestrzeganie przepisów BHP, ale też np. zachowanie ucznia, ubiór, posługiwanie się narzędziami.
Komentarze (0)