Konkurs ma na celu umożliwienie rywalizacji uczniom programowo najstarszych klas; wyrabianie u uczniów zainteresowań zawodowych, wytwarzanie atmosfery fachowości i prestiżu zawodowego.
Piękna historia szkolnictwa zawodowego
W swej ponadstuletniej tradycji wysokie wyszkolenie praktyczne ugruntowało opinię o dobrym technicznym przygotowaniu absolwentów do wykonywania zawodu w wyuczonej specjalności. Od ufundowania placówki w Oświęcimiu, do szkoły przyjmowano młodzież z rodzin rzemieślników, robotników, rolników, urzędników, kupców, przemysłowców. Nauczycielami przedmiotów oraz instruktorami na warsztatach byli salezjanie oraz osoby świeckie. Dziś zajęcia praktyczne uczniów szkoły zawodowej oraz technikum odbywają się w bardzo dobrze wyposażonych warsztatach pod nadzorem wysoko kwalifikowanych nauczycieli - w dużej mierze absolwentów szkoły. Niż demograficzny? Tu jest odwrotnie. Nie tylko nie brakuje chętnych do nauki w szkole zawodowej i technikum, lecz przedsiębiorcy domagają się utworzenia klas patronackich! Skądinąd placówka otwarta jest na wszelkiego rodzaju współpracę z firmami, przedsiębiorstwami, instytucjami oraz innymi szkołami w kraju i zagranicą w zakresie zdobywania nowych doświadczeń zawodowych.
Jubileusz konkursu
Wysoki poziom konkursu stanowi wystarczającą przesłankę dla zainteresowania jego przebiegiem przez fachowe i profesjonalne czasopisma branżowe (wśród patronów medialnych znalazł się nasz magazyn „Lakiernictwo Przemysłowe”).
– Niezwykle prestiżowy tytuł „Sprawnego w Zawodzie” i przyznawana przez naszą placówkę nagroda jest potwierdzeniem doskonałego przygotowania młodzieży do wykonywania zawodu i wskaźnikiem ich gotowości do pracy – podkreśla Ewelina Matyjasik-Lewandowska. – Jako organizatorzy konkursów co roku przywiązujemy wiele uwagi do tego, aby uczestnicy i laureaci konkursów zostali odpowiednio nagrodzeni. Jest to możliwe głównie dzięki współpracy z firmami działającymi na szczeblu lokalnym, jak i ogólnokrajowym, które rozumiejąc taką potrzebę, pragną czynnie wesprzeć działania w zakresie promowania szkolenia zawodowego w naszym kraju. Cennym wsparciem organizowanych konkursów jest także udzielany nam patronat uczelni wyższych.
Komentarze (0)