VI Doroczna Konferencja Naukowo-Techniczna Polskiego Stowarzyszenia Korozyjnego "Współczesne technologie przeciwkorozyjne" - MOLO 2012
W ośrodku MOLO w Smardzewicach k. Tomaszowa Mazowieckiego odbyła się organizowana co roku konferencja PSK "Współczesne technologie przeciwkorozyjne", zarejestrowana jako 356. impreza Europejskiej Federacji Korozyjnej (EFC). Tegoroczna konferencja obejmowała Dzień Świadomości Korozyjnej, który przypada na 24 kwietnia.
Na początku konferencji odbyła się uroczystość wręczenia Odznaki Wielkiego Korozjonisty, którą w tym roku otrzymał Andrzej Brandt, oraz dyplomów sponsorom. Ponadto, prezes PSK Agnieszka Królikowska otrzymała statuetkę MOLO z okazji 10-lecia Centrum Konferencyjno--Rekreacyjnego w Smardzewicach.
W pierwszym referacie sesji plenarnej autorzy Andrzej Kubacki (Teknos) i Lilianna Brzoskowska (Teknos Oliva) przedstawili rozwój wyrobów lakierowych od prehistorii do farb współczesnych. Zastosowanie w farbach żywic syntetycznych, po długim okresie "panowania" farb olejnych, datuje się na koniec lat 20. XX w., od wprowadzenia na rynek żywic alkidowych. Na początku lat 30. zaczęto produkować farby chlorokauczukowe i poliwinylowe. Produkcja dwuskładnikowych wyrobów lakierowych rozpoczęła się od opracowania w 1937 r. syntezy żywic poliuretanowych, a następnie w 1950 r. żywic epoksydowych.
Edward Firek omawia szkolenia dla malarzy: po prawej dr inż. Andrzej Królikowski, przewodniczący sesji.
Następny referat pt. "Nauka w walce z korozją" wygłosiła Małgorzata Zubielewicz (Instytut IMPIB). Omówiła w nim projekty badawcze realizowane w latach 2005-2011, dotyczące zagadnień związanych z ochroną przed korozją pod względem możliwości zastosowania wyników ich realizacji w praktyce.
W ostatnim referacie omówiono zabezpieczania powierzchni w świetle norm serii PN-EN 1090 dotyczących wykonania konstrukcji stalowych i aluminiowych. Wygłosiła go Anna Gerymska z Urzędu Dozoru Technicznego. W drugiej części normy zawarto wytyczne dotyczące wykonania zabezpieczeń antykorozyjnych i postawiono wymaganie, aby konstruktor podał oczekiwaną trwałość powłoki oraz kategorię korozyjności. Pierwszy referat w Dniu Świadomości Korozyjnej wygłosił Andrzej Królikowski (Politechnika Warszawska), a zatytułował go "Pokrętne źródła świadomości korozyjnej". Autor omówił świadomość korozyjną przeciętnego obywatela, kształtowaną w czasie edukacji szkolnej i przez środki masowego przekazu, ale wykazał również braki w kształceniu osób zajmujących się ochroną przed korozją oraz wskazał przykłady i konsekwencje niespójności występujących w wielu podręcznikach korozyjnych.
Komentarze (0)