• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Wydarzenia i relacje

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Wydarzenia i relacje

    Wydarzenia

    KALENDARZ

    WYDARZENIA

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 2

    Na temat systemu MOS rozmawiamy z Panem Claudio Tornati,

    prezesem firmy Teknika, będącej jedynym dystrybutorem MOS w Polsce

    - Szanowny Panie Prezesie, firma Teknika znana jest w Polsce ze sprzedaży szerokiej gamy specjalistycznych maszyn zagranicznych marek. Na terenie Polski sprzedali ich Państwo ponad 600, co zapewne jest niemałym sukcesem. Obecnie Teknika wchodzi na polski rynek z systemem MOS, który jest poważnym przełomem w zakresie farb wodorozcieńczalnych. System cieszy się na Zachodzie wieloma wdrożeniami. Jak ocenia Pan jego szansę na rynku polskim?

    - Obecnie na polskim rynku lakierniczym nadal używa się głównie lakierów rozpuszczalnikowych (w znacznej mierze są to lakiery nitrocelulozowe). Normy europejskie narzucają konkretne ograniczenia związane z emisją VOC do atmosfery. Fakt ten na pewno nie pozostanie bez znaczenia dla polskich przedsiębiorców działających w sektorze lakiernictwa i - w moim przekonaniu - polskie zakłady będą ukierunkowywać się na stosowanie lakierów wodnych, wodnych UV lub UV.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Lakiery wodne w technologii tradycyjnej (mam na myśli piece pionowe na ciepłe powietrze i tunele tradycyjne) charakteryzuje długi czas suszenia (ok. 40-60 minut). Ponadto mają one bardzo duże gabaryty i wysokie ceny. MOS pozwala na ograniczenie czasu suszenia do 3-5 minut, czyli jak widać, różnica jest znacząca. W dodatku, ze względu na małe gabaryty, elementy składowe linii łatwo można rozbudować lub ewentualnie przenosić do innego pomieszczenia. W związku z powyższym, wydaje mi się, że aktualnie w przypadku stosowania lakierów wodnych lub wodnych UV inwestycje w tradycyjną technologię nie mają większego sensu. W trzech słowach powiedziałbym, że MOS jest szybszy, tańszy (w zakupie i w eksploatacji) i mniejszy. Ze względu na bardzo krótki cykl suszenia, MOS pozwala na częstą zmianę kolorów, co w systemie tradycyjnym jest bardzo uciążliwe.

    - Czy są już pierwsze zamówienia? Czy system działa już w jakiejś polskiej firmie?

    - Owszem, są już pierwsze zamówienia i muszę przyznać, co mnie ogromnie cieszy, że obserwuję bardzo duże zainteresowanie systemem MOS wśród polskich firm działających w branży lakierniczej. Do chwili obecnej trzy firmy zamówiły linie. Pierwsza została zamontowana i uruchomiona 30 listopada. Druga będzie już działać w momencie, kiedy to wydanie Państwa pisma trafi w ręce czytelników, ponieważ montaż nastąpi 10 grudnia. Natomiast uruchomienie trzeciej przewidziane jest pod koniec stycznia 2005 r.

    Jeden z producentów, który zakupił MOS produkuje meble dla firmy IKEA, czyli prawdopodobnie w niedługim czasie produkt wykonany przy udziale MOS trafi do naszych domów, w Polsce i na całym świecie. Drugi jest jednym z największych producentów drzwi w Polsce i Europie, a trzeci producentem mebli kuchennych.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik