Rysunek 1. Podział gruntów nieorganicznych pigmentowanych cynkiem w zależności od rodzaju spoiwa.
Wytyczne dla projektanta zabezpieczeń antykorozyjnych
Podobnie jak w przypadku innych powłok cynkowych, gruntów IOZ nie należy stosować poza zakresem pH od około 6 do 12. Nie należy ich również stosować w sytuacjach, w których będzie stale wilgotny klimat, takich jak zbiorniki na wodę lub w środowisku pod ziemią.
Jako jednopowłokowy system cienkowarstwowy może zapewnić duże oszczędności kosztów i czasu, ponieważ czyszczenie strumieniowo-ścierne i powlekanie często można wykonać w ciągu jednego dnia. Ale w przypadku powłoki jednowarstwowej nie ma luksusu nałożenia drugiej lub trzeciej warstwy pokrywającej wszelkie uchybienia, dlatego dokładna kontrola wzrokowa każdej powierzchni jest niezbędna. Dopóki warunki pogodowe są prawidłowe, powłoka szybko wyschnie i utwardzi się, a zatem można tak pomalowane elementy transportować lub oddawać do użytku szybciej niż te polakierowane konwencjonalnymi systemami malarskimi.
Etap 1. Obróbka podłoża stalowego
Obróbka wad produkcyjnych, takich jak zgrzeiny zgrubne, odpryski spawalnicze i ostre krawędzie, powinna być zawsze pierwszym etapem przygotowania powierzchni, a systemy IOZ nie różnią się od innych systemów pod tym względem. Ponieważ jednak IOZ zapewniają ochronę galwaniczną i mają bardzo mały skurcz podczas suszenia, obróbka krawędzi może być zminimalizowana dla tych systemów powłok, znacznie obniżając koszty i wymagania czasowe.
Należy zawsze usuwać ostre krawędzie i wady, które mogłyby spowodować uszkodzenia powłoki lub uniemożliwić prawidłowe pokrycie złączy spawalniczych, ale normalnie wystarczające byłoby usunięcie wad zgodnie z P2 wg ISO 8501–3.
Tak jak w przypadku każdego systemu powłokowego, następnym etapem będzie zapewnienie, żeby powierzchnia była wolna od oleju i smaru. Wodorozcieńczalne wersje IOZ są szczególnie nietolerancyjne, dlatego dobrą praktyką jest usuwanie oleju i smaru metodami opisanymi w normach, takich jak SSPC SP1 lub AS 1627.1.
Etap 3. Czyszczenie strumieniowo-ścierne
Grunty wysokocynowe nieorganiczne należy nakładać na powierzchnię czyszczoną strumieniowo-ściernie, o wysokim standardzie czystości. Pył cynkowy musi połączyć się elektrycznie z powierzchnią stali, aby zapewnić ochronę katodową, ponieważ powłoka reaguje chemicznie z powierzchnią.
Dla ekspozycji atmosferycznej zwykle wymagany jest stopień czystości, SSPC SP10 / NACE # 2/ISO Sa 2½, chociaż niektórzy dostawcy dopuszczają nieco niższy standard. Byłaby to fałszywa ekonomia, a czysta, prawie biała powierzchnia powinna być obowiązkowa. Jednak inne wymagania dotyczące przygotowania powierzchni są mniej krytyczne. Często określa się profil powierzchni zwykle w zakresie od 40 do 75 mikronów. Profil powierzchni powinien być chropowaty (G), jaki uzyskuje się z ścierniwa ostrokrawędziowego, ale rzeczywisty profil nie jest krytyczny.
Komentarze (0)