• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Antykorozja

    Wydanie nr: 2(136)/2022

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  13.05.2022, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 4 z 4

    Rozwiązań problemów korozyjnych należy poszukiwać równolegle na trzech płaszczyznach:

    • w wyspecjalizowanych jednostkach badawczych,
    • w europejskich i krajowych organach legislacyjnych,
    • w jednostkach docelowych: administracji, stowarzyszeniach branżowych, izbach, jednostkach odpowiedzialnych za utrzymanie konstrukcji, instalacji, urządzeń, infrastruktury.

    Polskie Stowarzyszenie Korozyjne (PSK) jest chyba jedynym stowarzyszeniem branżowym, które zrzesza osoby i firmy zajmujące się ochroną przed korozją. Możliwości stowarzyszenia finansowanego ze składek osób fizycznych i firm je wspierających są dość skromne. Mimo to PSK organizuje coroczne konferencje, podczas których naukowcy i praktycy mogą wymienić się swoimi doświadczeniami oraz coroczny konkurs na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską dotyczącą ochrony przed korozją. Akcja ta trwa już od kilku lat, jednak zgłoszeń jest bardzo mało. Na szczęście zgłaszane prace są na ogół na wysokim poziomie.

    Z ochroną przed korozją nie jest dobrze, a na pewno mogłoby być lepiej. Pisałem o brakach kadrowych, ale można się dokształcać, chociażby na kursach organizowanych przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Korozyjnym: https://psk.org.pl/.
    Osoby i instytucje zainteresowane ekspertyzami z zakresu ochrony przed korozją czy pomocą w opracowaniu poprawnej specyfikacji zabezpieczeń przeciwkorozyjnych itp. mogą zlecić takie prace rzeczoznawcom zrzeszonym w PSK. Szczegóły można znaleźć na wymienionej wcześniej stronie internetowej. 

    Michał Jaczewski
    olgierd.jaczewski@gmail.com

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Skorodowane po kilku latach eksploatacji ekrany akustyczne.
    Fot. 2. Nowoczesny pociąg na skorodowanym moście Średnicowym w samym sercu stolicy.
    Fot. 3. Słup oświetleniowy stanowiący jednocześnie mocowanie sygnalizacji świetlnej w jednej z centralnych dzielnic Warszawy.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...