• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Antykorozja

    Wydanie nr: 5(109)/2017

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    ponad rok temu  27.11.2017, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Gniazda pod wspornikiem mostu.

    Gniazda pod wspornikiem mostu.

    Strona 3 z 5

    Możliwość realizacji inwestycji zgodnie z ochroną gatunkową

    Konsekwencją dysponowania wiedzą o ptakach na remontowanym obiekcie inżynierskim powinno być zlecenie wykonania opinii ornitologicznej dotyczącej zasiedlenia mostu i dalszych procedur postępowania. 
    Przykładowo po przejęciu obiektu do prowadzenia prac odkrywamy na obiekcie liczne gniazda ptaków. Szczegółowa analiza wykazała występowanie na obiekcie dwóch gatunków ptaków: jaskółki oknówki i gołębia miejskiego. 
    Dla pierwszego gatunku (oknówka) § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej [5], wprowadza m.in. następujące zakazy:

    1. Umyślnego zabijania;
    2. Umyślnego okaleczania lub chwytania;
    3. Umyślnego niszczenia ich jaj lub form rozwojowych;
    4. Niszczenia siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania;
    5. Reklama
      ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    6. Niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd, zimowisk lub innych schronień;
    7. Umyślnego uniemożliwiania dostępu do schronień, a także dodatkowo zakaz umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących.

    W rozporządzeniu wyszczególniono 13 zakazów w stosunku do dziko występujących zwierząt należących do gatunków objętych ochroną ścisłą oraz częściową. Zakazy, o których mowa w ust 1 pkt 7-9 oraz w ust. 3 rozporządzenia, nie dotyczą gołębia miejskiego, z wyłączeniem miejsc gniazdowania w trakcie obecności piskląt. Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 8 zakaz nie dotyczy usuwania gniazd ptasich od dnia 16 października do końca lutego z obiektów budowlanych lub terenów zieleni, jeżeli wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne (§ 9 pkt 2 rozporządzenia o ochronie gatunkowej).

    Regionalny dyrektor ochrony środowiska na obszarze swojego działania może wydać zezwolenie na wykonywanie czynności zabronionych obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną częściową oraz na odstępstwa od zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków objętych ochroną ścisłą (art. 56 ust 2 ustawy o ochronie przyrody). [5][6]
    W przypadku prowadzenia prac w okresie lęgowym (u gołębia miejskiego sezon lęgowy trwa cały rok) występuje „konflikt” z zapisami rozporządzenia [5]. Jest to związane z niebezpieczeństwem zniszczenia siedliska (niedopuszczenie do odbywania lęgów w trakcie prowadzenia prac), płoszenia gatunków lęgowych oraz zniszczenia którejś z faz rozwojowych gatunku. W takiej sytuacji konieczne jest wystąpienie do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z wnioskiem o odstępstwo od obowiązujących zasad.
    We wniosku powinna być zawarta prośba o wyrażenie zgody na płoszenie ptaków w okresie ochronnym, możliwość tymczasowego zniszczenia ich siedlisk oraz podjęcie działań uniemożliwiających zasiedlenie i złożenie jaj. Zaleca się, aby podczas prowadzenia prac miejsca dotychczasowego gniazdowania ptaków zostały zabezpieczone poprzez montaż siatki uniemożliwiającej przedostawanie się ptaków do poprzednio zajmowanych miejsc lęgowych. W przypadku, gdy mamy do czynienia z gatunkami prawnie chronionymi, dla zminimalizowania negatywnego oddziaływania podczas realizacji inwestycji, celowe jest utworzenie sztucznych miejsc lęgowych dla powyższych gatunków. Działania te powinny  wynikać z zaleceń zawartych w decyzji RDOŚ. 

    GALERIA ZDJĘĆ

    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 1. Istniejące obiekty mostowe nad rzekami Wisła i Narew.
    Fot. 2. Gniazda pod wspornikiem mostu.
    Fot. 3. Gniazdo gołębia umiejscowione wewnątrz stalowej konstrukcji mostu.
    Fot. 4. Skupisko gołębi w konstrukcji mostu.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...